نوشته شده توسط در ۳۰ شهریور ۱۳۹۰
Share

امروز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور روز آلزایمر نامیده شده است. به منظور تجلیل از زحمات چندین ساله Alois Alzheimer، روانپزشک آلمانی در ارائه تعریف علمی از این بیماری و همچنین بالا بردن آگاهی عمومی و حمایت از بیماران مبتلا به فراموشی، هر ساله برنامه های مختلف علمی و فرهنگی در ۷۲ کشور جهان برگزار می شود.

alz-old-man-salemzi.jpg

در ایران نیز، انجمن آلزایمر ایران حامی این بیماران است. این انجمن خدمات آموزشی، درمانی، حمایتی، پیشگیری، مشاوره ای و مراقبتی مخصوصی را به این بیماران و خانواده های آنها ارائه می دهد. علاوه بر این، انجمن آلزایمر ایران، هر ساله برنامه هایی را برای حمایت از بیماران آلزایمری برگزار می نماید. به عنوان نمونه، «ششمین همایش کشوری بیماری آلزایمر» و نمایش فیلم «جدایی نادر از سیمین» به نفع بیماران آلزایمری، برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی در پارک نرگس تهران و … ، از جمله فعالیت های حمایتی این مرکز در سال جاری به حساب می آیند. برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از برنامه های آن می توانید به وبسایت این انجمن مراجعه نمایید.

alz-nargespark-poster-salemzi.jpg

آلزایمر چیست؟

آلزایمر، بارزترین نوع زوال عقل (دمانس) است که با اختلال در عملکرد مغز، توانایی ذهنی فرد را کاهش می دهد و با از بین رفتن تدریجی سلول ها، باعث کوچک شدن مغز شده و لکه هایی به نام «پلاک های پیری» به جای آن می نشاند. همچنین وجود کلاف های ظریف مارپیچی شکل در سلول های مغزی -که باعث از بین رفتن سلول های سالم می شود- نیز از دیگر علایم این بیماری است.

افزایش سن نقش بسزایی در این بیماری دارد. ۱۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال و ۵۰ درصد افراد بالای ۸۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند. عوامل ژنتیکی، ضربه به سر، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، افسردگی، دیابت، بالا بودن کلسترول خون و … خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

نماد بیماری آلزایمر

alz-ribbon-salemzi.jpg

همانطور که احتمالاً می دانید، روبان های رنگی، هر کدام نماد بیماری ها و یا قربانیان خاصی هستند. اما یکی از نماد های روبان ارغوانی، بیماری آلزایمر است.

علائم بیماری آلزایمر

از جمله علائم آلزایمر، می توان مواردی همچون اختلال در حافظه کوتاه مدت، اختلال در انجام کارهای روزانه، سردرگمی در زمان و مکان، کاهش قدرت تصمیم گیری و قضاوت، تغییر رفتار، مشکل در تکلم و برقراری ارتباط، تغییرات شخصیتی، جابجا گذاشتن اشیا و بی انگیزگی را نام برد.

متاسفانه تاکنون روش قطعی برای پیشگیری از این بیماری تشخیص داده نشده اما با رعایت چند نکته می توان خطر ابتلا به این بیماری را تا حدود زیادی کاهش داد. این نکات عبارتند از:

– انجام فعالیتهای ذهنی مانند حل کردن جدول و مطالعه روزنامه و مجلات

– مصرف میوه و سبزیجات تازه مانند سیب، کلم بروکلی، اسفناج، کاهو و…

– خوردن ماهی از جمله قزل آلا و ساردین به دلیل دارا بودن اُمگا۳

– نوشیدن مایعات به اندازه مناسب

– مصرف حبوبات، غلات و آجیل از جمله گردو، بادام، سویا

– ورزش و تمرینات بدنی

– عدم استعمال سیگار

– معاشرت کردن با دوستان و خانواده

– عدم مصرف بی رویه دارو، بدون مشورت با پزشک

 

پیام رئیس انجمن جهانی آلزایمر به مناسبت روز جهانی آلزایمر ۲۰۱۱ +

متن زیر، پیام دیزی آکوستا، رییس هیات مدیره انجمن جهانی بیماری آلزایمر، به مناسبت روز جهانی آلزایمر ۲۰۱۱ است:

هر سال که میگذرد من عینی میبینم که چگونه حرکت جهانی دمانس ، حجم و کیفیت اطلاع رسانی را در روز جهانی آلزایمر ، ۲۱ سپتامبر گسترش می دهد. این فعالیت نه فقط اطلاعات افزوده ای در اختیار منطقه، سطح کشور ها و جهان قرار میدهد بلکه مشکلات اجتماعی، بهداشت و اقتصادی را که این بیماری بدنبال دارد را نیز پر رنگ تر نمایان می سازد.

در حال حاضر ۳۶ ملیون نفر با بیماری دمانس زندگی می کنند. نیاز مبرمی دیده می شود که بیماری را باید بیشتر شناساند تا بتوان خدمات پزشکی و حمایتی را بهبود بخشید. این ارقام، چشم انداز ناامید کننده ای را ترسیم می کنند ولی ما باید چهره های فعال دمانس را به خاطر داشته باشیم. از مراقبین گرفته که با کار طاقت فرسای خود از افراد مراقبت می کنند تا محققین و دانشمندان که با صرف وقت زیاد دانش ما از بیماری را افزایش می دهند تا بلکه درمان بهتری برای بیماری دمانس بجویند. از همه مهمتر، افراد مبتلا به بیماری دمانس هستند که به جای آنهایی که دیگر نمی توانند حرف بزنند، صحبت می کنند. در روز جهانی آلزایمر ۲۰۱۱، دل ما به شماست و سپاسگزاریم. امیدواریم که تلاش شما همچنان ادامه یابد.

من برای تمامی انجمن های عضو انجمن جهانی بیماری آلزایمر و تمام آنها یکه برنامه های مفصلی در سراسر دنیا برای این روزتدارک دیده اند، آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که نتایج ارزنده این اطلاع رسانی، منافع طولانی مدت برای بیماران و مراقبین آنها به همراه داشته باشد.

دیزی آکوستا، رییس هیات مدیره انجمن جهانی بیماری آلزایمر

 پیام های مهم بر گرفته از گزارش سالیانه بیماری آلزایمر؛ مزایای تشخیص زود هنگام و مداخلات پزشکی، روانی و اجتماعی +

تخمین زده می شود که در جهان ۳۶ ملیون نفر با بیماری دمانس زندگی می کنند و شاید از هر ۴ نفر، ۳ نفر آنها تشخیص طبی نمی گیرند و بنابراین از درمان و مراقبت نیز محرومند. به ویژه این «وقفه درمانی» در کشورهای در حال توسعه و کم در آمد بیشتر مشهود است.

مداخلات مختلفی وجود دارد که می تواند تاثیر مطلوبی بر روی زندگی افراد مبتلا که تشخیص طبی دمانس/آلزایمر گرفته اند و در مراحل اولیه بیماری هستند، بگذارد. در نتیجه، عدم تشخیص زود هنگام، ملیونها بیمار، خانواده ها و مراقبین آنها را از یک فرصت مناسب برای بهبود کیفیت زندگی محروم می سازد.

با ایجاد مراکز تشخیص زود هنگام و برطرف کردن «وقفه درمانی»، در کشورهای در حال توسعه برای هر نفر تا ۱۰،۰۰۰ دلار میتوان صرفه جویی کرد که در طول سالهای آتی، میلیارد ها دلار پس انداز می شود.

دولت ها، هم اکنون باید در فکر سرمایه گذاری در ساختار های خدماتی و درمانی کشورهای خود باشند تا بتوانند فشار هزینه های کلان بیماری دمانس را در آینده را تامین کنند.

کشورها نیاز مبرم به یک راهبرد ملی دمانس دارند تا در آن تشخیص زود هنگام و مداخلات مربوطه پیش بینی شده باشند. ارکان اصلی راهبرد باید شامل اطلاع رسانی، اهمیت تشخیص زود هنگام و مداخلات قابل دسترس باشد تا ساختارهای خدماتی، پزشکی و سرمایه گذاری در تحقیقات دمانس/آلزایمر را تقویت نماید.

نهایتا، میزان تاکید بر تشخیص زود هنگام نشانگر دید و فعالیت جوامع نسبت به بیماری دمانس/آلزایمر خواهد بود که راه را برای دسترسی سهل تر بیماران به مداخلات و درمانهای موثرتر هموار می سازد.

 

دستبند «بازگشت سالم»

یکی از خدماتی که انجمن آلزایمر ایران انجام می دهد، اجرای طرح دستبند «بازگشت سالم» است. احتمالاً تا به حال بارها در روزنامه ها و نشریات، آگهی های مربوط به افراد گمشده را مشاهده کرده اید. این طرح نیز به منظور پیشگیری از بروز مشکلات مشابه برای سالمندان و یا مبتلایان به آلزایمر، آغاز به کار کرده است.

خانواده هایی که بیمار مبتلا به آلزایمر دارند، می توانند طی تماس با روابط عمومی انجمن، اطلاعات ضروری (شماره تماس، گروه خون، نام و …) را جهت حک روی دستنبد، در اختیار انجمن قرار داده و آن را سفارش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به این آدرس و همچنین صفحه تماس با انجمن، تماس حاصل نمایید.

 

توصیه

در پایان با انجام اقداماتی نظیر تحت نظر پزشک قرار دادن بیمار ، مدارا کردن و کمک کردن در انجام امور روزانه، ماساژ، معطر کردن محیط خانه، موسیقی ملایم و پیاده روی، در تسکین این بیماری به عزیزان خود کوشا باشید.

 

انجمن جهانی آلزایمرانجمن آلزایمر ایرانویکی پدیا (آلزایمر)