نوشته شده توسط در ۲ شهریور ۱۳۹۰
Share

در آخرین بخش از این مقاله، با سیزده نکته دیگر که بر افزایش شادی و بهره وری شما موثر هستند، آشنا می شوید. امید است، همانطور که در بخش نخست از این مقاله اشاره شد، بتوانید با به کارگیری برخی از آنها، شاهد پیشرفت و شادی بیشتر خود باشید.

 

۵۲ نکته برای شادمانی و بهره وری

52-Happy-Life-4-salemzi-com.jpg

۴۰- بر منافع تمرکز کنید نه بر مشکلات: اگر شما در حال انجام کاری هستید به سختی کار و اینکه علاقه ای به انجام آن ندارید فکر نکنید. به منفعت کار و اینکه چه فرصتهایی را برای شما ایجاد خواهد کرد فکر کنید. با تغییر زاویه دیدتان، می توانید احساستان را نسبت به مسائل عوض کنید و راحت تر به آنها دست پیدا کنید.

۴۱- رومانتیک باشید: اگر شما آن شخص خاص را در کنارتان دارید راههای رمانتیک بودن را پیدا کنید. تازه نگه داشتن روابط می تواند شگفتی های زیادی بیافریند. اینکار به پول زیادی نیاز ندارد. برای شروع می توانید یکی از این ایده ها را پیاده کنید. عشقتان را با یک شام عالی و رومانتیک همراه با شمع سورپرایز کنید. یک روز را فقط به تماشای ویترین مغازه ها اختصاص دهید. برای جشن گرفتن منتظر رسیدن مناسبت ها نباشید و … .

۴۲- بحث کردن را رها کنید: شخصی را می شناسم که پنجاهمین سالگرد ازدواجش را جشن گرفت. از او راز ازدواج موفقش را پرسیدم. پاسخ داد: «اگر من تمام طول زندگی را به بحث کردن با همسرم می گذراندم به اینجا نمی رسیدم.». تصور می کنم منظور او این بود که می بایست از بحث و مشاجره کردن و به دنبال استدلال بودن برای هر موضوعی دوری کرد. این راهنمایی نه فقط برای کسانی که ازدواج کرده اند بلکه برای بسیاری از ما مفید است. در واقع به جای بحث و مشاجره و به جای اینکه تلاش کنیم حرفمان را به کرسی بنشانیم باید به دنبال این باشیم که یکدیگر را بهتر درک کنیم. باید واقعاً تلاش کنیم که موقعیت طرف مقابل را درک کنیم تا بتوانیم از دید او به موضوع نگاه کنیم. این مورد کوچک شادمانی بسیاری به دنبال خواهد داشت.

۴۳- خودتان را به جریان بسپارید: این نکته بسیار شادی آفرین و سودمند است. جاری شدن اصطلاحی است که ما در زمانی که به طور کامل بر روی کار یا وظیفه ای متمرکز می شویم به کار می بریم. ما آنقدر خودمان را در کار غرق می کنیم که آهنگ زمان را از دست می دهیم. داشتن مشغله و فراغت است که ما را به جریان می سپارد. بر خلاف تصور عام، بزرگترین لذت ها مربوط به زمانی نیست که هیچ فکر و مشغله ای نداریم بلکه بلعکس مربوط به زمانهایی است که در چالشهای بزرگ فکری به سر می بریم.

۴۴- تک وظیفه: من چند وظیفگی را قبول ندارم؛ دست کم نه بر اساس وظایف روز به روز. به جای آن بر یک کار تمرکز کنید. این عمل باعث می شود بهره وری شما بیشتر و استرستان کمتر شود. در این حالت احتمال اشتباه شما کمتر است.

۴۵- صرفه جو باشید: این نکته به جای اینکه هدف باشد یک عادت است. یک روش زندگی، طرز فکری متفاوت و راهی برای معنی بخشیدن به زندگی است. این موضوع بدین معنا نیست که خسیس باشیم و از لذتهای زندگی دل بکنیم. بلکه به این معنی است که راههای کم خرج تر را برای انجام کارها پیدا کنیم -از این روند شاد شویم- و فشارهای مالی زندگی را کنترل کنیم.

۴۶- کارها را با آرامش و طمأنینه شروع کنید: از آنجا که قصد شما دستیابی به هدفی است که برای شما اهمیت دارد و چیزی است که احتمالاً به آن خواهید رسید پس این هدف می تواند پیش درآمدی برای رسیدن به اهداف دیگر باشد. حفظ آرامش و طمأنینه در رسیدن به این هدف به شما کمک می کند. این تکنیک، تکنیک ساده ایست ولی حتماً جواب خواهد داد. هنگامی که شروع به ورزش و یا دیگر فعالیتهای مشابه می کنید آهسته شروع کنید. نیازی به عجله کردن نیست. شما در ابتدای راه هستید و زندگی همچنان ادامه دارد.

۴۷- برخورد با مخالفان را یاد بگیرید: همه ما در زندگی با افراد مخالف خود برخورد کرده ایم. افرادی که همیشه در حال انتقال انرژی های منفی هستند. حتی اگر این افراد حسن نیت هم داشته باشند، باعث می شوند احساس بدی پیدا کنیم و یا نتوانیم به هدفمان برسیم. این افراد معمولاً نیش و کنایه می زنند و منفی بافی می کنند. برای رسیدن به اهداف می بایست نحوه مواجهه با این افراد را فرا بگیریم.

۴۸- به گردش بروید: امروزه بسیاری از ما مدت زمان زیادی را در خانه می گذرانیم به خصوص اگر کار و کلیه سرگرمی هایمان در منزل فراهم باشد. فرزندانمان نیز به همین صورت بار خواهند آمد و با وجود تلویزیون و اینترنت و بازیهای کامپیوتری روز به روز بد و بدتر می شوند. سعی کنید بیشتر به گردش بروید و طبیعت و زیباییهای جهان اطرافتان را حس کنید و از فعالیتهای بدنی لذت ببرید.

۴۹- بازنشستگی زود هنگام: این روش راه مطمئنی برای رسیدن به خوشحالی نیست. ممکن است شما بازنشسته شوید ولی بر خلاف تصورتان غمگین و افسرده شوید. اما اگر هدف خاصی را از بازنشستگی زودهنگام تان داشته باشید، می تواند برایتان به یک امر لذت بخش تبدیل شود. اگر بعد از آن، قصد انجام فعالیت هایی که شما را بیشتر خوشحال می کند، داشته باشید، این کار توصیه می شود.

۵۰- چیزهای کوچک را دوست داشته باشید: مطمئناً موضوعات بزرگ می توانند لذات بزرگ به همراه داشته باشند اما موضوعات کوچک بسیاری نیز در زندگی ما وجود دارد که وقتی به وقوع می پیوندند، از آنها لذت می بریم. قدری تأمل کنید و به کاری که هم اکنون انجام می دهید توجه کنید، به اطرافتان توجه کنید و ببینید در اطرافتان چه می گذرد. سعی کنید از هر بخش آن که می توانید، لذت ببرید.

۵۱- تنبلی کنید: زمانهایی وجود دارد که باید بسیار پویا و پر تحرک باشید و در مقابل زمانهایی هم هستند که می بایست تنبلی کنید! من تنبلی را دوست دارم و هر وقت فرصتی پیش بیاید تنبل می شوم. این کار از من انسان تنبلی می سازد؟ قطعاً نه! ولی هر زمان تنبلی به سراغ من بیاید اهمیتی نمی دهم. این امر من را خوشحال می کند و در اوقات تنبلی از بودن با فرزندانم لذت می برم و یا سعی می کنم بیشتر به خودم توجه کنم.

۵۲- به دیگران کمک کنید: درحالیکه پیدا کردن لذات زندگی یکی از راههای خوشحال بودن است، انجام کارهایی که به شادی دیگران بیانجامد و باعث شود کمتر رنج بکشند نیز پاداش بسیار لذت بخشی را شامل می شود. من پیشنهاد می کنم مواردی از این دست را پیدا کنید و مقداری از وقت خود را به آنها اختصاص دهید. شما حتی ممکن است به کمک کردن به دیگران معتاد شوید. و این تنها اعتیاد مثبتی است که می توانید به آن مبتلا شوید.

بخش اولبخش دومبخش سوم

برگرفته از: Zenhabits