نوشته شده توسط در ۳۱ مرداد ۱۳۹۰
Share

در بخش های قبلی (+ و +) از این مقاله، با برخی نکات برای شادی و افزایش بهره وری، آشنا شدید. در ادامه این نکات، سیزده مورد دیگر را ملاحظه نمایید.

 

۵۲ نکته برای شادمانی و بهره وری

52-Happy-Life-3-salemzi-com.jpg

۲۷- صندوق پست الکترونیک خود را خالی و میزتان را خلوت کنید: این کار ممکن است برای بار اول مقداری وقت گیر باشد ولی از آن به بعد نگه داشتن آنها در همین حالت آسانتر خواهد بود و زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. این عادت یکی از عادات ساده ای است که بسیار پر ارزش است. مطمئن باشید که از داشتن یک میز مرتب بیش از اندازه لذت می برید. پیشنهاد می کنم امتحانش کنید.

۲۸- پس اندازی برای مواقع اضطراری داشته باشید: این مسئله بسیار مهم است. حتماً می دانید داشتن پس اندازی کوچک در بانک دارای چه اهمیتی است. شما اغلب شنیده اید که می بایست پس انداز داشته باشید. اصلاً نگران نشوید. شما می توانید فقط با چند ده هزار تومان شروع کنید. با کم شروع کنید و با دریافت حقوق مرتب به آن اضافه کنید. زمانی که پس اندازتان به چند صد هزار تومان و بیشتر برسد، تفاوت قابل ملاحظه ای در زندگیان احساس می کنید. شاید این مبلغ مقدار زیادی به نظر نرسد؛ اما حداقل دیگر به امید حقوق سر برج زندگی نمی کنید. شما می توانید مرتب با دریافت حقوق به آن اضافه کنید و اگر مورد اضطراری پیش بیاید می توانید از پس اندازتان استفاده کنید و دچار مشکل نشوید. این قدم بسیار ساده ای است، اما معانی بسیاری دارد.

۲۹- یک دفتر خاطرات تهیه کنید: این مورد از اهمیت خیلی زیادی برخوردار نیست. اما به شما قول می دهم که نتیجه خوبی خواهد داشت. برای مثال، من خاطره بدی داشتم و با نوشتن آن توانستم به خاطر بیاورم که ماه پیش برایم چه اتفاقی افتاده بود. چند ماه پیش این کار را شروع کردم ولی نتیجه اش برایم بسیار عالی بود. بنابراین دفتر خاطرات آنلاینی تهیه کردم؛ چیزی که اسمش را دفتر خاطرات یک جمله ای گذاشتم. و هدفم فقط نوشتن یک مورد در روز بود. بعضی مواقع دو یا سه مورد می نویسم ولی نیت همان است که بود، یادآوری یک یا دو مورد از وقایع آن روز. در نتیجه می توانم بعد ها به آن رجوع کنم تا اشتباهاتم را ببینم و عملکردهای موفقم را بیشتر و بهتر تکرار کنم.

۳۰- از تواناییهای دیگران استفاده کنید: رسیدن به هدفها می تواند بسیار مشکل باشد ولی با کمک گرفتن از دیگران ممکن است راحت تر به هدف برسیم. برای مثال ممکن است با اعلام هدف خود در وبلاگتان، از تاثیرات مثبت دیگران بهره مند شوید. یا می توانید با پیوستن به یک انجمن آنلاین و یا یک گروه در همسایگی تان بر روی حمایت آنها حساب کنید. گروه می تواند تجربیات مشابهی را که به موفقیت منجر شده با شما در میان بگذارد و شما از آن در جهت پیشبرد راه خودتان استفاده کنید.

۳۱- برای فرزندانتان مرتب کتاب بخوانید: انجام مکرر این عمل بسیار توصیه می شود. سعی کنید خود را با یک رمان خوب -یا حتی یک کتاب بی ارزش- درگیر کنید. با خواندن کتاب برای بچه ها عشق و علاقه ی خود را به آنها منتقل می کنید. گذراندن وقت با آنها از این طریق بسیار لذت بخش خواهد بود.

۳۲- دریافت اطلاعات خود را محدود کنید: در زندگی امروزه ما اطلاعات زیادی از طریق ایمیل، وبلاگ ها، وبسایت ها، تکالیف درسی، یاداشت ها، روزنامه ها، مجلات، تلویزیون، دی وی دی، رادیو و تلفنهای همراه کسب می کنیم. دریافت این همه اطلاعات نه تنها می تواند طاقت فرسا باشد بلکه می تواند ذهن ما را منحرف کند. تا جایی که دیگر برای چیزهای مهمتر وقتی باقی نمی ماند. همیشه سعی کنید خیلی سریع و سرسری به رسانه ها سرک بکشید تا زمان زیادی از شما نگیرد و زندگی ساده تری داشته باشید.

۳۳- سیستمهای ساده برای انجام کارهایتان ایجاد کنید: به دنبال انجام کارها از راه سخت و پیچیده نباشید. برای شستن لباس ها، چک کردن ایمیل، کاغذ بازیهای اداری، ماموریت و گردش و در واقع برای همه چیز یک روند اجرای ساده و راحت پیاده کنید. برای مثال شما می توانید بعد از درآوردن لباسهایتان آنها یک جا تل انبار کنید. اما از آنجایی که لباسهای کثیف و تمیز را از هم جدا نکرده اید وقت شستن لباسها زمان زیادی برای جدا کردن لباسهای تمیز و کثیف تلف خواهد شد. علاوه بر این، به دلیل چروک شدن لباسهای تمیز، آنها دیگر قابل پوشیدن نیستند. برای مثال سعی کنید سیستم ساده ای برای این کار ایجاد کنید. به محض درآوردن لباسها از تن -چنانچه هنوز تمیز هستند- آنها را آویزان کنید -و درصورتی که کثیف شده اند- در سبد لباسهای کثیف بگذارید. حتی می توانید دو سبد برای این کار تهیه کنید، سبد لباسهای سفید و لباسهای رنگی. وقتی سبدی پر شد لباسهای آن را بدون دردسر درون ماشین لباسشویی قرار می دهید، می شوئید، اتو می کشید و در کمد لباسها آویزان می کنید. بدین ترتیب مراحل بسیاری را به صورت خودکار انجام داده اید، کارتان راحت تر شده و همچنین وقت کمتری نیز صرف کرده اید.

۳۴- زمانی را برای کاهش دادن فشار استرس اختصاص دهید: ما به ناچار در زندگیمان با مواردی مواجه می شویم که استرس زیادی به ما وارد می کنند. شاید در طول یک هفته بارها این استرس به ما وارد شود. برای حفظ سلامت عقل می بایست راههایی برای کاهش این فشار پیدا کنید و زمانی را برای خلاص شدن از این فشار اختصاص دهید.

۳۵- در زمان حال زندگی کنید: زمان درگذر است. قبل از اینکه متوجه شوید زندگی شما می گذرد. فرزندان شما بزرگ می شوند و جوانی شما گذشته است. اجازه ندهید زندگیتان دچار لغزش شود. تا جایی که می توانید از آن لذت ببرید. به جای زندگی کردن در گذشته، به آینده فکر کنید و تلاش کنید در زمان حال زندگی کنید.

۳۶- آرامش خود را حفظ کنید: سلامتِ عقلِ خود را در برابر تمامی چالشهایی که در مقابل شما وجود دارد، حفظ کنید. رانندگان بی ادب، تحریک همکاران، کامنتهای منفی وبلاگتان و اعضای بی ملاحظه از این جمله اند. این تمرین مدتی زمان می برد ولی باعث می شود پس از مدتی این مسایل دیگر روی شما تاثیر منفی نگذارند و به قولی پوست کلفت می شوید.

۳۷- با اعضای خانواده و عزیزانتان وقت بگذرانید: یکی از مواردی که می تواند شما را سرشار از شادمانی کند، گذراندن وقت با عزیزانتان است. تا آنجا که می توانید وقت خود را با عزیزانتان بگذرانید و از آن لذت ببرید. سعی کنید همیشه برای اینکار وقت ایجاد کنید و مشغله را بهانه نکنید.

۳۸- وقتی ناراحت هستید سعی کنید خودتان را بالا بکشید: همیشه زمانهایی در زندگی وجود دارد که ناراحت یا حتی افسرده می شوید. سعی کنید عملی انجام دهید که شما را از این وضعیت خارج کند. مثلاً یک دوش آب گرم بگیرید؛ به سر و وضع خود برسید و ورزش کنید. هرچند ممکن است حوصله این کار ها را به هنگام ناراحتی نداشته باشید، اما بهتر است تلاشتان را بکنید. شاید بد نباشد برای چند ساعتی از خانه خارج شوید و یا سعی کنید کاری انجام دهید.

۳۹- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید: انجام این مورد بسیار مشکل است. بهتر است که بپذیرید چه کسی هستید و چه چیزی از زندگی می خواهید. وقتی شما خودتان را در مقایسه با یک دوست، همکار یا شخص معروف ببینید، متوقف می شوید. متوجه می شوید که با آنها متفاوت هستید و نقاط قوت متفاوتی دارید. این امر بر شما اثر منفی خواهد گذاشت. اما اگر لحظه ای به تمام قابلیت های مثبتی که در خود می بینید فکر کنید، از این همه نعمت شگفت زده خواهید شد.

بخش چهارم

برگرفته از: Zenhabits