نوشته شده توسط در ۲۶ تیر ۱۳۹۰
Share

در مطلب قبل، روش حذف موهای زائد بدن با استفاده از لیزر مورد بررسی قرار گرفت. اما در صورتی که این روش یکی از بهترین راه ها برای حذف موهای زائد است، آیا خطرات یا عوارضی هم دارد؟ جواب مثبت است!

همانطور که در بخش اول این مطلب گفته شد، لیزر به طور کامل رشد موهای زائد بدن را متوقف نمی کند. همچنین این روش انتخاب مناسبی برای همه افراد نیست. چرا که استفاده از لیزر برای کسانی که موهای روشن یا پوست تیره دارند بی فایده و حتی مضر است. ریسک های این روش چه هستند؟

افرادی که لیزر را برای حذف موهای زائد انتخاب می کنند، به طور کلی دو ریسک عمده را به جان می خرند:

آسیب های پوستی – افراد مختلف، بسته به نوع پوست آن ممکن است عوارض متفاوتی را متحمل شوند. عوارضی همانند سوزش پوست، چروکیدگی، زخم و زمخت شدن بخش پرتو دیده

تغییر رنگ پوست – هر فرد، با توجه به رنگ پوستش ممکن است با عوارضی همچون روشن یا تیره شدن بخش پرتو دیده مواجه شود. در اغلب اوقات پوست های روشن، در مجاورت نور لیزر تیره می شوند و پوست های تیره به روشنی می گرایند. البته صحت تنظیمات و دقت فرد اجرا کننده عمل به شدت بر کیفیت کار تاثیر می گذارد.

گاهی اوقات نیز صدمات بدتر از این هستند که تاول زدگی یا سوختگی پوست در محل پرتو دیده را شامل می شوند.

بسیاری از ریسک های این روش، قبل از انجام آن توسط دکتر متخصص قابل شناسایی هستند. پس در صورتی که قصد دارید از این روش برای حذف موهای زائد بدن استفاده کنید، به یک متخصص درماتولوژی (امراض پوستی) مراجعه و با وی مشورت نمایید.

دکتر علاوه بر بررسی وضعیت پوست و موهای شما، ریسک های کار را در نظر گرفته و به اطلاع شما می رساند. همچنین در صورتی که لازم باشد عادت دارویی شما را نیز تغییر دهد، قبل از انجام عمل داروهای مخصوص برای تان تجویز خواهد کرد.

در اغلب اوقات، پزشکان مربوطه از به شما پیشنهاداتی همچون اجتناب از ایستادن در زیر نور آفتاب و عدم انجام سایر روشهای حذف موهای زائد، تا قبل از لیزر را توصیه می کنند.

نکاتی که باید در مورد عمل بدانید

قبل از شروع عملیات لیرز، دکتر محافظی مخصوص بر روی چشم های شما قرار می دهد که از چشم ها در برابر نور لیزر مراقبت می کند. همچنین ماده ای مخصوص نیز برای بی حس کردن بخش های مورد نظر پوست شما مورد استفاده قرار می گیرد که تا حد امکان شما را در برابر درد و یا سوزش احتمالی محافظت می کند.

laser-hair-01.jpg

به هیچ عنوان به منظور جلوگیری از درد، خودتان از چیزی بر روی پوست استفاده ننمایید.

به هنگام شروع عملیات، ابزاری که نور لیزر را بر روی پوست شما می تاباند، بر روی محل مربوطه قرار می دهند. بسته به نوع عمل ممکن است پوست شما با استفاده از یک ابزار خنک کننده یا ژلی مخصوص، محافظت شود.

وقتی که دستگاه روشن می شود، نور لیزر شروع به تابیدن بر روی ریشه های موهای زائد می کند. گرمای اشعه های لیزر به ریشه های موی زائد صدمه میزند و این مساله رشد آنها را متوقف می کند. این عمل ممکن است منجر به کمی احساس سوزش در زیر پوستتان شود.

لیزر کردن قسمت های کوچکی همچون بالای لب، کمتر زمان می برد (چیزی در حد چند دقیقه). اما برای لیزر کردن بخش های بزرگتر همانند کمر و پاها، ممکن است چندین ساعت زمان لازم باشد.

پس از اتمام مراحل عمل، شما تا چند ساعت شاهد سوزش و التهاب در نواحی پرتو دیده خواهید بود که این زمان ممکن است یک تا دو روز افزایش یابد. همچنین، در بسیاری موارد، در روزهای بعد از عمل، بخش های لیزر شده کمی زبر و خشن می شوند.

تا زمانیکه پوست شما به طور کامل التیام نیافته و به حالت عادی باز نگشته است، تنها مجاز به استفاده از صابون و آب برای شستشوی آن هستید. استفاده از لیف و یا کیسه برای شستشوی بخش های پرتو دیده به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

همچنین دقت کنید که تا حد ممکن از نور آفتاب پرهیز کنید. حداقل برای یک هفته تا ده روز، از ایستادن در آفتاب خودداری کنید.

نتیجه کلی

استفاده از لیزر، در مورد بسیاری افراد بهترین انتخاب برای حذف موهای زائد است. این روش علاوه بر عوارض کمتر، به نسبت سایر روشهای رایج، ماندگاری بیشتری دارد.

هر چند که امکان رشد مجدد موها وجود خواهد داشت اما در این روش، از شش تا دوازده ماه پس از آخرین لیزر، نیاز دوباره ای به استفاده از هر کدام از روش های حذف موهای زائد نخواهید داشت. ضمن اینکه موهای جدید به مراتب نازک تر و روشن تر از موهای قبل خواهند بود.

***

بخش اول

برگرفته از: Mayo Clinic