نوشته شده توسط در ۱۹ شهریور ۱۳۹۲
Share

چالز داروین بلافاصله پس از خواندن کتابی که چهل سال پیش، در مورد رشد جمعیت و رقابت منابع نوشته شده بود، شاهکار خود با نام خواستگاه گونه‌ها را تالیف کرد. وی ارتباط میان گونه‌ها و محیط را به درستی درک کرده بود و بدین گونه نظریه تکامل را مطرح ساخت. داروین تنها با خواندن کتاب و تطابق آن با مشاهدات و سوالات موجود در ذهن خود، توانست نظریه خود را ارایه کند و تمامی نظریه‌های پیشین را به چالش بکشد.

طبق گفته گری کلین، روانشناس و نویسنده کتاب دیدن آنچه دیگران نمی‌بیند، راههای قابل توجهی برای پرورش ذهن وجود دارد که بینش صحیح افراد از محیط و پیشامدها را بطور غیرمنتظره‌ای گسترش می‌دهد. افکار و ایده‌هایی که ممکن است ناگهان به ذهن انسان خطور کنند.

سوالی که در این زمینه پیش می‌آید این است که آیا راهی برای تمرین مغز و پرورش ایده‌های جدید و خلاق وجود دارد؟

train-your-brain-salemzi

درست است که ایده‌ها بطور ناگهانی به ذهن انسان‌ها خطور می‌کنند، اما متد پرورش ذهن برای درک کردن ارتباط میان پدیده‌هایی که ممکن است هر کسی به آن توجه نکند، وجود دارد.

در ادامه مطلب به پنج راه موثر در پرورش ذهن خلاق اشاره شده است.

کنجکاو باشید

train-your-brain-salemzi

کنجکاو بودن بهترین راه رسیدن به یک بینش صحیح است. افرادی که ذهن خلاق داشته باشند، هیچگاه نسبت به محیط و پیشامدها بی‌تفاوت نیستند و ذهنشان درگیر علت و عوامل این پدیده‌هاست. پس دستیابی به بینش و ادراک، هیچگاه از ذهن منفعل و بی‌علاقه به یادگیری برنمی‌خیزد.

خیالپردازی کنید

train-your-brain-salemzi

در بررسی‌های روانشناختی انجام شده در سال ۲۰۱۲، نتایج حاکی از آن است که خیالپردازی منجر به فعال شدن مغز می‌شود. اغلب اوقات، راه حل‌ها و ایده‌های جدید در ذهن‌های سرگردان و خیالباف خطور می‌کنند.
اوقات فراغت خود را تنها با گوش دادن به موسیقی، پادکست و … پر نکنید، برخی اوقات فضای خالی خود را با خیالپردازی پر کنید.

‌‌موضوعات را با هم تطبیق دهید

train-your-brain-salemzi

انسان‌ها معمولا از انطباق دادن موضوعات بدلیل بی‌اهمیت بودن و یا شنیدن نظرات دیگران، چشم‌پوشی می‌کنند. اما با منطبق کردن موضوعات می‌توان به ارتباطات شگرفی دست یافت. اگر افرادی بر صحیح بودن مسئله‌ای هم عقیده هستند، تا زمانی که خود، آن مسئله را بر اساس مفروضات موجود تطبیق نداده‌اید، به درست بودن آن اطمینان نداشته باشید.

بر روی تضادها دقیق شوید

train-your-brain-salemzi

در حالی‌که حس کنجکاوی، تعجب برانگیز است؛ تضاد نیز شک برانگیز خواهد بود. هنگامی که به درستی موضوعی شک کنیم، ذهن ما درگیر آن خواهد شد و تا به نتیجه درست نرسیم، ذهن ما نیز آسوده نخواهد شد. پس با دقیق‌شدن بر روی موضوعات و پی‌بردن به دلیل تناقضات، می‌توان به بینش صحیح رسید.

با تفکر خود قدم بردارید

train-your-brain-salemzi

برخی از افراد هنگامی که تحت فشار قرار گیرند، بهتر عمل می‌کنند. موقعیت‌های حیاتی، به انسان می‌آموزند تا چگونه همزمان فکر کنند و افکارشان را عملی سازند. حتی ممکن است در برخی موارد، افراد راههای غیر معمولی را انتخاب کنند ولی به نتیجه دلخواه برسند. همانند استادان شطرنج که با حرکاتی که ممکن است بنظر هوشمندانه نرسند، حریف را در چند حرکت کیش و مات کنند.

مشکل بسیاری از سازمان‌ها هم همین است که تحت فشار نیستند تا بهتر عمل کنند، بلکه با خیال راحت و با این تفکر که همیشه پای برجا هستند و زمان دارند، عمل می‌کنند.

عکس‌ها از Gettyimages

برگرفته از: HuffingtonPost