نوشته شده توسط در ۲۱ تیر ۱۳۹۰
Share

بسیاری از افراد از موهای زائد بدن خود می نالند. روشهای مختلفی برای حذف این موهای ناخواسته و بدمنظر وجود دارد، اما یکی از راه های موثر، استفاده از لیزر برای حذف آنها است.

در این روش، نور لیزر بر روی بخش هایی از پوست که موهای زائد بر روی آنها رشد کرده اند تابیده می شود. سپس حرارت نور لیزر منجر به از بین رفتن ریشه این موها شده و رشد موهای زائد در محل مذکور متوقف می گردد.

این روش برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند بسیار اثر گذار است. با این وجود به دلیل وجود مکانیزم ترمیم در بدن انسان، این روش رشد موهای زائد را به طور کامل متوقف نمی کند و ریشه این موها پس از مدتی دوباره ترمیم و کار خود را ادامه می دهند. اما باز هم لیزر در مقایسه با سایر روشها، انتخاب خوبی برای به تاخیر انداختن رشد این موهای بی خاصیت است.

استفاده از لیزر برای جلوگیری از رشد موهای زائد، در نقاط خاصی از بدن انجام می شود. پاها، زیر بغل، بالای لب، چانه و موارد مشابه شامل این پرتوافشانی می شوند. با این حال در برخی موارد ممکن است بخشی از موهای غیر زائد نیز تحت تاثیر این پرتوافشانی، با کاهش یا قطع موقت رشد مواجه شوند.

همانطور که گفته شد، رنگ مو و پوست، بر موفقیت آمیز بودن عمل پرتوافشانی موثر خواهد بود. لیزر بر روی افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند تاثیر بیشتری خواهد داشت. چرا که رنگ تیره ی موی آنها به میزان بیشتری نور لیزر را جذب و از آن تاثیر می پذیرد.

laser-hair-02.jpg

البته لیزر برای افرادی که پوست سبزه دارند نیز موثر است و می تواند تا حدود زیادی بر روی کاهش رشد موهای زائد آنها تاثیرگذار باشد. اما نور لیزر ممکن است تا حدودی بر روی پوست آنها نیز تاثیر منفی بگذارد. همچنین، حذف موهای زائد با لیزر، (فارغ از رنگ پوست) برای افرادی که موهای روشن، بلوند و حتی خاکستری دارند موثر نیست.

در بخش دوم این مطلب در خصوص چگونگی انجام این عمل و همچنین ریسک های این روش نیز باشید.

برگرفته از: Mayo Clinic