نوشته شده توسط در ۱۲ شهریور ۱۳۹۲
Share

مایونز یکی از سس‌های خوش طعم و شناخته شده در دنیا است. سس مایونز می‌تواند طعم‌ دهنده انواع سالاد، ساندویچ و غذاهای دارای گوشت مرغ باشد.

اما علاوه بر طعم دلنشین این سس نباید میزان چرب بودن و قابلیت چاق کنندگی آن را از یاد برد. پیشنهاد ما برای خوردن سس کم‌چرب و سالم‌تر، درست کردن این سس در خانه است.

Homemade-Mayonnaise-salemzi-1.jpg

طرز تهیه سس مایونز در خانه

مواد لازم:
تخم‌مرغ ۲ عدد
سرکه یا آبلیمو ۲ قاشق غذاخوری
نمک ۱٫۵ قاشق چای‌خوری
خردل خشک ۱٫۵ قاشق چای‌خوری
روغن زیتون یا روغن گیاهی ۲ فنجان

تخم‌مرغ، سرکه و ادویه‌‌های ذکر شده را در میکسر ریخته و همراه با مخلوط شدن مواد، کم‌کم روغن زیتون را اضافه کنید تا زمانی‌که به غلظت مورد نظر برسد.

به دلیل خام بودن تخم‌مرغ‌ها بهتر است از تخم‌مرغ خانگی استفاده کنید. مایونز خانگی شما که منبع غنی پروتئین و اسیدهای چرب است، در کمتر از ۲ دقیقه حاضر خواهد شد.

مایونز تنها به عنوان چاشنی غذا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این سس موارد استفاده دیگری هم دارد. برخی موارد استفاده جادویی از سس مایونز عبارتند از:

۱- تسکین آفتاب سوختگی
سس مایونز سرد می‌تواند مسکن خوبی برای آفتاب‌سوختگی باشد. رطوبت کافی و خاصیت بی‌حس‌کنندگی سرکه، کمک شایانی به التیام سوزش و زودتر خوب شدن محل آفتاب‌سوختگی می‌کند.

۲- جلا دادن سطوح چوبی
سطوح کدر را می‌توان با استفاده از مقدار کمی مایونز و دستمال کاغذی برق انداخت. مدت کوتاهی به مایونز اجازه استراحت روی سطح موردنظر دهید، سپس با دستمال کاغذی آن را پاک کنید. تعجب نکنید و همین الان دست بکار شوید!

Homemade-Mayonnaise-salemzi-2.jpg

۳- تغذیه مو
روغن‌ موجود در سس مایونز یک ترکیب کامل برای رطوبت‌دهی مو است. علاوه بر آن پروتئین موجود در تخم‌مرغ نقش احیاکننده را برای موهای خشک ایفا می‌کند. پس از شستن مو، مقدار کمی مایونز را به ساقه‌موهای خود بزنید و پس از یک ساعت دوباره شستشو دهید تا درخشنگی و زندگی دوباره به موهای خود ببخشید.

۴- درخشندگی گیاهان
با کمک دستمال کاغذی، کمی مایونز را روی برگ‌های گیاه خانگی‌تان بکشید تا درخشش آن‌‌ها چشم همه را خیره کند.

۵- تقویت ناخن‌ها
سطح ضخیمی از مایونز را به مدت ۵ دقیقه روی ناخن‌های خود بگذارید. ترکیبات موجود در سس مایونز سلامتی و تقویت ناخن‌های شما را تضمین خواهد کرد.

۶- کشتن شپش‌ها
راه معمول برای کشتن شپش‌ها‌، استفاده از داروهای شیمیایی گران‌قیمت است. اما راه پیشنهادی کم خرج ما این است که شب تا صبح لایه ضخیمی از سس مایونز را روی پوست سر قرار دهید.

۷- رفع جیر جیر درها
اگر از صدای جیرجیر درهای منزل خود شاکی هستید، کافی است مقدار کمی سس مایونز به لولای در بمالید.

۸- احیای مبلمان چوبی
همانطور که اشاره کردیم، به کمک مایونز، لکه‌های موجود در سطوح چوبی را می‌توان پاک و سطح موردنظر را براق کرد. اما مورد استفاده‌ی جادویی مایونز فقط به براق شدن سطوح چوبی ختم نمی‌شود، بلکه می‌توان ترک‌های ایجاد شده در این سطوح را نیز ترمیم کرد. میان درز ترک‌های موجود را با مایونز پر کرده و چند روز به آن مهلت دهید. روغن و پروتئین موجود در مایونز، باعث متورم شدن چوب و درنتیجه پرشدن ترک‌های قدیمی می‌شود.

برگرفته از: DIYnetwork