نوشته شده توسط در ۲ شهریور ۱۳۹۲
Share

زیبایی گیاهان خانگی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما به راستی گیاهان می‌توانند در تصفیه هوای خانه تاثیر داشته باشند؟ طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان ناسا و دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، جواب مثبت است.

Indoors-plants-salemzi-97221.jpg

گیاهان مهارت خاصی در جذب گازها توسط منافذ موجود در برگ‌های خود دارند. این مهارت عمل فتوسنتز که همان تبدیل نور و دی‌اکسیدکربن به انرژی شیمیایی رشد است، را آسان‌تر می‌کند. نکته قابل تامل این است که دانشمندان ظرفیت جذب گازها توسط گیاهان را فراتر از دی‌اکسیدکربن اثبات کرده‌اند. لیست بلندی از ترکیبات آلی فرار VOC از جمله بنزن (که در برخی از پارچه‌ها، پلاستیک، آفت‌کش‌ها و دود سیگار یافت می‌شود) و فرمالین (قابل یافت در لوازم آرایشی، مواد شوینده، نرم کننده و شامپو فرش‌ها)، از جمله مواردی هستند که ثابت شده گیاهان خانگی قابلیت جذب این ترکیبات مضر را توسط برگ‌ها و ریشه‌های خود دارند.

باید توجه داشت که این ترکیبات آلی و دیگر آلاینده‌های موجود در محیط داخلی، تشدیدکننده حالت تهوع، بیماری‌های تنفسی، آسم و حتی سرطان هستند. همچنین طی فرآیندی بنام گیاه‌پالایی، از این قابلیت برای جذب گازهای مضر از هوا، آب و خاک استفاده می‌شود.

Indoors-plants-salemzi-9872498.jpg

در حالیکه بسیاری از گیاهان جاذب گازها هستند، دانشمندان؛ سرخس سلطنتی ژاپنی، گیاهان انکبوتی، سرخس بوستون، پیچک انگلیسی، آرکا پالم، آلوئه‌ورا،‌ Snake Plant و Peace Lily را در فهرست قوی‌ترین گیاهان تصفیه‌کننده هوا قرار می‌دهند.

برگرفته از: Mashable