نوشته شده توسط در ۳۰ مرداد ۱۳۹۲
Share

توی یک فرصت مناسب و بعد از یه غذای خوب اسپرسو بهترین نوشیدنی گرمه که می‌شه سراغش رفت. اگه قهوۀ غلیظ و واقعی می‌خواهید باید سراغ اسپرسو برید. اسپرسو یه قهوۀ اصیل ایتالیایی حساب می‌شه که دو تا سه برابر قهوه‌های دیگه کافئین داره.

Espresso-salemziwikidrink.jpg

برای درست کردن یک فنجان اسپرسو باید دستگاه قهوه‌ساز مخصوص داشته باشین. مدلهای متفاوت دیجیتالی (و حتی قدیمی‌تر) از این دستگاه توی بازار موجوده که هر کدوم کارکرد خودش رو داره. مدلِ اتوماتیک دستگاه قیمت بالاتری داره و می‌تونه خیلی راحت و بی‌دردسـر براتون یه فنجون اسپرسو درست کنه. می‌توانین میزان اسپرسوی مورد نظرتون رو با چند تا کلید مشخص کنین و همینطور بهش بفهمونین که قهوه غلیظ (Strong) می‌خورین یا معمولی.

اما اصول کار دستگاه اسپرسو ساز اینه که آب جوش رو با فشار خیلی زیاد از بین دونه‌های قهوه‌های آسیاب شده ریز می‌گذرونه. در بعضی مدلهای دستگاه، دونه‌های قهوه رو به صورت درشت توی دستگاه می‌ریزید و دستگاه عملیات آسیاب کردن رو هم خودش براتون انجام میده.

توضیح بیشتر: دیدین بعضی از کافه‌ها و یا حرفه‌ای‌ها قبل از نوشیدن اسپرسو یه شات آبِ خنک می‌خورن؟ دلیلش اینه که می‌خوان مزۀ دهنشون عوض بشه و مزه‌ی اسپرسو رو با همه‌ی دل و جون حس کنن.
 طبق تحقیقی که کردم و پرس و جوها از دوستام، این قهوه خارج از ایران خیلی پرطرفداره و معمولا اونو در طول روز بسته به عادتشون می‌نوشن. خودم با کمی شکر دوست دارم اما بعضیا هم اسپرسو رو به صورت تلخ و یا شکر قهوه‌ای می‌نوشن.

تهیه اسپرسو روی اجاق گاز

Espresso-salemzi-wikidrink.jpg

با یک دستگاه اسپرسو ساز بیالیتی* و مقداری قهوه مرغوب، می‌تونین خودتون توی خونه اسپرسو واقعی آماده کنین. لازم به توضیح نیست که کیفیت دستگاه اسپرسو ساز در تهیه قهوه بسیار موثره؛ پس پیشنهاد میشه از یه نمونۀ خوب استفاده کنین و سراغ دستگاههای اسپرسو ساز چینی نروید.

* بیالیتی اسم یک برند اسپرسو ساز است، بهتر است از دستگاه اسپرسو ساز یا موکا اکسپرس برای این دستگاه استفاده شود.

•••

مطلب فوق، پس از هماهنگی با سایت WikiDrink در سالم زی بازنشر شده و طی توافق قبلی، از این پس این سری مطالب از WikiDrink، به صورت منظم در سالم زی بازنشر می‌شوند.

WikiDrink ماخذی خواندنی در رابطه با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم است. همچنین می‌توانید نکات مفیدی در رابطه با خرید مواد اولیه، قهوه، میوه و حتی ابزارهای مرتبط با تهیه انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم در این سایت بیابید.

چنانچه شما نیز مطلبی مرتبط با موضوعات منتشره در سالم زی را در وبگاه خود منتشر کرده‌اید، می‌توانید جهت بازنشر آن در سالم زی، با ما تماس بگیرید.
بدیهی است، تیم تحریریه نشریه اینترنتی سالم زی در رد و یا قبول مطالب ارسالی جهت بازنشر، مختار و در ویرایش نگارشی و اجرای قواعد کلی نشر متون و تصاویر در سالم زی، آزاد است.

بازنشر شده از: WikiDrink