نوشته شده توسط در ۲۲ تیر ۱۳۹۲
Share

اگر طبق عادت و یا بخاطر شغلی که دارید در روزهای تعطیل، شیفت‌های نامناسب و ساعات غیرعادی از شبانه روز مشغول کار هستید، بد نیست بدانید که این سیستم کاری برای شما چندان سالم نیست. کار در چنین ساعاتی از روز، استراحت مورد نیاز بدن و یک زندگی سالم را برای هر کسی مشکل می‌کند.

increased-risk-of-stroke-and-heart-attack-with-irregular-schedules-salemzi-2198739.jpg

بر اساس تحقیقاتی که در مقیاس عظیم انجام و در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شده است، افرادی که در شیفت‌های کاری شب یا نامرتب کار می‌کنند، ریسک ابتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت را در خود افزایش می‌دهند. این مطالعه با در نظر گرفتن ۳۴ تحقیق پیشین روی این موضوع، جمعیتی دو میلیون نفری از کارمندان و کارگرانی که در شیفت‌های کاری غیرعادی کار می‌کرده‌اند را در نظر گرفته است. در نتایج بدست‌آمده مشخص شده که احتمال بروز حمله قلبی در این افراد ۲۵ درصد بیشتر از افراد معمولی بوده است.

علت افزایش ریسک
واقعیت این است که این ریسک‌ها به طور مستقیم ناشی از کار در شیفت‌های شب یا نامنظم نیستند. در واقع فاکتورهای جانبی‌اند که منجر به افزایش احتمال خطرات مرتبط با سلامتی در افراد می‌شوند. برای مثال اغلب افرادی که شب‌ها کار می‌کنند، از خواب کافی در ساعت مناسب برخوردار نیستند. یکی از فاکتورهای خواب خوب، تاریکی کافی است. موردی که افراد شب‌کار در طول روز از آن برخوردار نیستند و به همین خاطر خواب کافی و مناسبی را به واسطهٔ آن تجربه نمی‌کنند. همچنین صداهای مزاحم که می‌توانند منجر به بروز اختلال در خواب شوند، در طول روز به مراتب بیشتر از شب شنیده می‌شوند.

اغلب افراد شب‌کار، با مشکلات تغذیه‌ای نیز دست به گریبانند. به خاطر کار در بازه‌های زمانی غیراستاندارد، وعده‌های غذایی آنها مانند افراد عادی نیست و احتمال مصرف اغذیهٔ سالم‌تر هم در اکثر آنها پایین‌تر است. کاهش فعالیت‌ها فیزیکی و ورزش کافی نیز از مشکلات افرادی‌ست که در شیفت‌های شب یا غیراستاندارد کار می‌کنند. توجه داشته باشید که کاهش فعالیت فیزیکی به تنهایی از بزرگترین عوامل افزایش ریسک مواردی همچون دیابت یا حمله قلبی است.

پیشگیری
از آنجا که نزدیک به یک سوم افراد در شیفت شب یا ساعات غیرعادی شبانه‌روز مشغول کار هستند، رفع مشکل از طریق راه‌هایی همچون استعفا و تغییر شغل به کاری در شیفت‌های استاندارد، برای همه ممکن نیست. اما پیشنهاد پژوهشگران به جای استعفا توجه بیشتر به سلامت‌شان است. انجام مستمر تمرینات ورزشی موثر با حداکثر میزان فعالیت فیزیکی ممکن از مهمترین فاکتورهای توجه به سلامت است. همچنین تا حد امکان رژیم‌های غذایی سالم و خواب منظم نیز بر سلامت این افراد تاثیر مثبت خواهد داشت. این موارد از بروز بیماری‌هایی که به واسطه کار در شیفت‌های غیراستاندارد ممکن است در آینده گریبان‌گیر این افراد شود جلوگیری می‌کند.

عکس از Gettyimages

برگرفته از: Health Testing Centers