نوشته شده توسط در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲
Share

امروز دوم اردیبهشت مطابق با ۲۲ آوریل و روز زمین است. کاهش توجه به مراقبت از سیاره زمین و لزوم افزایش آموزش و فرهنگ‌سازی در مراقبت از آن، منجر به قرار گرفتن این روز در تقویم بسیاری از کشورها شده است.

در سال ۱۹۶۹ در کنفرانسی که از سوی یونسکو در شهر سانفرانسیسکو برگزار شده بود، ۲۱ مارس (روز اول بهار در نیمکره شمالی)، روز زمین قرارداد شد. یک ماه بعد، گیلورد نلسون -سناتوری آمریکایی و از طرفداران حفاظت از محیط زیست-، روز ۲۲ آوریل را پیشنهاد کرد و اکنون روز زمین هر ساله در ۱۹۲ کشور جهان در همین روز به رسمیت شناخته شده و پاس داشته می‌شود. همچنین در بسیاری از کشورها، این روز، آغاز «هفتۀ زمین» است و در این کشورها هر روز این هفته برنامه‌هایی در همین زمینه اجرا می‌شود.

wed2013-salemzi-983792486.jpg

اما در هر کدام از کشورها برنامه‌های خاصی برای این روز/هفته در نظر گرفته شده است. در کپنهاگ دانمارک، همزمان با شش شهر دیگر در پنج قاره جهان، برنامه‌ای گذاشته‌اند تا دونده‌ها، دوچرخه‌سوارها، اسکیت ران‌ها و حتی افراد پیاده، به کمک دستگاه‌های جی‌پی‌اس خود، واژه CO2 را بر روی نقشه شهر نمایان سازند.

داوطلبان آرژانتینی، امروز را به پاکسازی سواحل از زباله‌های انسانی اختصاص داده‌اند و همزمان در میلان ایتالیا، هزاران نفر از مردم در فستیوالی که به مناسبت روز زمین برگزار شده بود شرکت کردند. در این جشنواره، نکات مهمی در خصوص حفاظت از محیط زیست و اهمیت استفاده از انرژی‌ها و وسائط نقلیه سبز به مردم ارائه شد.

wed2013-salemzi-earthdayorg-09320789.jpg

برنامه‌های این روز به همین شکل در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ دنیا به صورت نمادین و استراتژیک به سمت و سوی حفاظت بیشتر از سیاره‌مان، به اجرا در آمد. و این برنامه‌ها در طول هفته در بسیاری از مناطق دنیا ادامه خواهد داشت. روز زمین مانند سال‌های گذشته از اهمیت خاصی برخوردار است و بنیان آن بر آموزش و فرهنگ سازی کودکان گذاشته شده. شاید اگر آموزش صحیحی به این کودکان داده شود، آنها بتوانند جلوی نابودی زمین‌مان را بگیرند!

تصاویر تعدادی از این مراسم در این صفحه که مرتبط با سایت رسمی روز زمین است، منتشر شده‌اند. شما هم می‌توانید عکس‌های مرتبط در شهر خودتان را از طریق این صفحه به سایر این تصاویر اضافه کنید.

عکس از Gettyimages