نوشته شده توسط در ۱۸ فروردین ۱۳۹۲
Share

امروز ۱۸ فروردین، برابر با ۷ آوریل، روز جهانی بهداشت است. در سال ۱۹۴۸ سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این روز تاسیس شد و از همان سال، این روز به عنوان «روز جهانی بهداشت» تعیین شده است.

whd2013-salemzi-98362847.jpg

سازمان بهداشت جهانی از سازمان‌های تخصصی سازمان ملل متحد در ژنو است که وظیفه سازماندهی بهداشت در سطح جهان را برعهده دارد. این سازمان با هدف ارتقای سلامت عمومی مردم جهان و مبارزه با بیماری‌ها بنیان نهاده شده است.

هر سال براساس نگرانی‌های بهداشت عمومی جهان، یک موضوع توسط این سازمان انتخاب می گردد و تلاش کشورهای جهان، بر اساس این انتخاب، بر رسیدن به سطح معقولی از بهبود وضعیت عمومی‌شان در آن موضوع خاص است.

امسال نیز سازمان بهداشت جهانی، این روز را اختصاص به مساله فشار خون بالا قرار داده است.

فشارخون بالا چیست؟
نیرویی که خون به دیواره رگ‌ها وارد می کند را فشار خون می نامند. هنگامی فشارخون طبیعی است که ماکزیمم فشار وارد شده به رگها ۱۲۰ و کمترین فشار ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.

blood-pressure-salemzi-97896.jpg

فشار خون بالا (Prehypertension) خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و دیابت را افزایش می دهد. همچنین درصورت عدم کنترل، فشارخون نامتعادل و بالا، می تواند منجر به کوری، نامنظمی ضربان قلب و یا نارسایی قلبی گردد.

طبق تحقیقات انجام شده، از هر سه بزرگسال یک نفر دارای فشار خون بالاست. این نسبت با بالارفتن سن افزایش می یابد. چنانچه یک نفر از ۱۰ نفر ۲۰ تا ۳۰ ساله و پنج نفر از ۱۰ نفر با میانگین سنی ۵۰ سال به فشارخون بالا مبتلا هستند.

شیوع فشارخون بالا در مناطق کم درآمد بیشتر از سایر کشورهاست. از جمله آفریقا که بیش از چهل درصد افراد از فشارخون و بیماری‌‌های وابسته به آن رنج می برند.

با این وجود فشارخون بالا قابل پیشگیری و درمان است. با رعایت نکات زیر می توان فشارخون را تا حدود زیادی کنترل کرد:
– کاهش مصرف نمک
– رعایت رژیم غذایی متعادل
– عدم مصرف الکل
– انجام حرکات ورزشی و فعالیت بدنی
– عدم استعمال دخانیات و …

همچنین اهداف نهایی روز جهانی بهداشت ۲۰۱۳ عبارتتد از:
– بالابردن سطح آگاهی از علل و عواقب فشارخون بالا
– ارائه اطلاعات درمورد نحوه جلوگیری از فشارخون
– تشویق بزرگسالان به چک کردن فشارخون و عمل کردن به توصیه‌های متخصصین
– تحریک مقامات ملی و محلی برای ایجاد پایگاه های مقرون به صرفه

صفحه روز جهانی بهداشت ۲۰۱۳ در سایت سازمان جهانی بهداشت