نوشته شده توسط در ۱۴ اسفند ۱۳۹۱
Share

با افزایش روز افزون متوسط سن افراد در جوامع مختلف، به خصوص آمریکا، سلامت این دسته از افراد بیش از پیش مهم می‌شود. متخصصان پیش بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۳۰، ۲۰ درصد از آمریکایی ها بیش از ۶۵ سال سن خواهند داشت. همین موضوع سلامت این دسته از افراد را با اهمیت‌تر کرده است.
مشکلاتی از قبیل، درد مفاصل، ضعف استخوانی، کاهش حافظه و کاهش حجم عضلانی همه و همه از مواردی هستند که شما در سنین بالا با آنها درگیر خواهید شد.
داشتن اندامی متناسب، یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از بروز عوامل کهولت سن محسوب می‌شود. نتیجه یک تحقیق در تایوان نشان می‌دهد که حتی ۱۵ دقیقه تمرینات ساده ورزشی می‌تواند عمر شما را تا سه سال افزایش دهد. حال که این میزان کم فعالیت بدنی باعث افزایش عمر شما می‌شود، چرا آن را انجام ندهیم و زندگی بهتری نداشته باشیم؟

تای‌چی از زمین خوردن پیشگیری می‌کند؛ روی موضوعات تمرکز کنید.

exercises-prevent-aging-effects-02-pg-full.jpg

یکی از بزرگترین تهدیدها برای افراد مسن، زمین خوردن است و بر اساس اطلاعات به دست آمده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا، زمین خوردن از رایج‌ترین عواملی است که منجر به مرگ افراد بالای ۶۵ سال بدون بیماری مزمن می‌شود. از هر سه زمین خوردن، یکی از آنها در افراد مسن منجر به بروز دو میلیون مورد جراحتی و بیست‌هزار مورد فوتی در سال می‌شود.
برای کنترل تعادل یکی از بهترین راه ها انجام تمرینات تای‌چی است. تای‌چی از یک سری از حرکات کششی نرم تشکیل شده است و این حرکات به صورت نرم به یکدیگر ربط دارند و تغییر می‌یابند. کل ایده تای‌چی، تمرکز بر روی حرکات و تنفس است. محققان در دانشگاه کارولینای شمالی دریافته‌اند افراد مسنی که در تمرینات تای‌چی، دو بار در هفته و برای هشت هفته شرکت می‌کنند، از تعادل و حال عمومی بهتری نسبت به سایر افراد برخوردار بوده‌اند.

یوگا برای بهبود تناسب اندام و رفع یبوست توصیه می‌شود.

exercises-prevent-aging-effects-03-pg-full.jpg

همچون تای‌چی، یوگا از حرکات نرم کششی، تنفس کنترلی و مدیتیشن تشکیل شده است و این بدین معنی است که یوگا می‌تواند قدرت بدنی شما را افزایش دهد. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که یوگا، می‌تواند چربی بدن، فشار خون و اختلالات خواب را در شما کاهش دهد. همچنین یوگا تعادل شما را بهبود می‌بخشد و منجر به کاهش یبوست که یکی از مشکلات رایج افراد مسن است، می‌شود.

قدم زدن راهی مناسب برای کاهش مدت زمان ماندگاری در بیمارستان است.

exercises-prevent-aging-effects-04-pg-full.jpg

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که بهتر است در زمان بستری شدن در بیمارستان در تخت خواب بمانند. اما این موضوع همیشه صادق نیست. تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیمارانی که در دوران نقاهت خود اقدام به قدم زدن در اتاق یا محوطه بیمارستان می‌کنند، یک یا چند روز زودتر از سایرین با شرایط مشابه از بیمارستان مرخص می‌شوند. محققان بر این باورند که کاهش میزان سلامتی در افراد مسن و کمبود تحرک در این دسته از افراد قدرت عضلانی را به شدت کاهش می‌دهد.

اندکی دویدن پس از بیماری شما را سرحال نگاه می‌دارد.

exercises-prevent-aging-effects-05-pg-full.jpg

تحقیق جدیدی در دانشگاه کلورادو نشان می‌دهد که اندکی دویدن پس بیماری ها می‌تواند ریسک ابتلا به سندرم از دست دادن حافظه را کاهش دهد. محققان دریافتند که موشهای مسن پس از ابتلا به عفونت اشریشیا کلی در صورت دسترسی به چرخ ورزش، دارای حافظه بهتری نسبت به سایرین هستند. با اینکه موشهای مسن، پنجاه برابر کمتر از موشهای جوان دویدند، نتایج خوبی همچون موشهایی که به عفونت مبتلا نبوده‌اند به دست آمد.

راه رفتن از جنون پیشگیری می‌کند.

exercises-prevent-aging-effects-06-pg-full.jpg

قرار نیست شما در ماراتن بدوید تا از مزایای تمرین بدنی بهره‌مند شوید، تحقیقات انجام شده بر روی ۱۷۰۰ نفر بالای ۶۵ سال در آمریکا نشان می‌دهد که سه مرتبه تمرین در هفته به میزان ۱۵ دقیقه، ریسک ابتلا به جنون آنها را تا یک سوم کاهش می‌دهد. تحقیق دیگر منتشر شده نشان می‌دهد که راه رفتن به اندازه ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر در هفته، از کاهش حجم مغز جلوگیری می کند و ریسک ابتلا به بیماری‌های مغزی را در آینده تا پنجاه درصد کاهش می‌دهد.

تمرینات پا از ورم آنها جلوگیری می‌کند.

exercises-prevent-aging-effects-07-pg-full.jpg

با افزایش سن، امکان بروز تورم در پاها افزایش می‌یابد. برای کاهش این دست از مشکلات بهتر است به بغل بخوابید و پای بالا را در هوا به صورت دایره وار بچرخانید. همچنین می‌توانید ایستاده بر روی نوک انگشتان خود بایستید و با این عمل گردش خون را در پاها افزایش دهید.

وزنه برداری جهت پیشگیری از بروز پوکی استخوان توصیه می‌شود.

exercises-prevent-aging-effects-08-pg-full.jpg

پوکی استخوان، یکی دیگر از مشکلات افراد مسن است، که در آن استخوان ها شروع به نازک شدن می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که ۵۵ درصد از افراد بالای ۵۰ سال در آمریکا به این مشکل دچار هستند و این موضوع ممکن است منجر به بروز شکستگی و جراحات مزمن شود.
تحقیقات نشان می‌دهد که شما می‌توانید برای مقابله با این بیماری، به مدت ۳۰ دقیقه و برای سه بار در هفته تمرینات وزنه‌برداری را انجام دهید. وزنه برداری علاوه بر تقویت عضلات شما سبب می‌شود که فشار وارده بر روی استخوان‌ها، آنها را متراکم تر و محکمتر کند.

برای بهبود آرتروز شنا کنید.

exercises-prevent-aging-effects-09-pg-full.jpg

تحقیقات اخیر در کانادا نشان داده که افراد مبتلا به آرتروز می‌توانند با شنا کردن و انجام تمرینات در آب گرم، شرایط خود را بهبود بخشند. تحقیقات انجام شده بر روی ۷۹ نفر نشان می‌دهد که شنا کردن، ریسک شکستگی و زمین خوردن را در این دسته از افراد کاهش می‌دهد. همچنین شنا کردن مزیت دیگری برای جوان ماندن دارد و آن بهبود دردهای آرتروز و افزایش تحرک می‌باشد.

برگرفته از: Everyday Health