نوشته شده توسط در ۹ اسفند ۱۳۹۱
Share

در هر لحظه و هر شرایط، اطلاعات بسیاری در حافظه کوتاه‌مدت یا بلندمدت ما ذخیره می‌شود. اما بازیابی اطلاعات از حافظه اهمیت بسیاری دارد. داده‌های ذخیره شده در حافظه، تا زمانیکه قابل دستیابی و استفاده نباشند، بی‌فایده هستند. تصور کنید دانسته‌های شما در رابطه با موارد گوناگون، تا چه حد می‌تواند در زندگی روزمره‌تان موثر باشد. حافظه ما می‌تواند از مسائل ساده‌ای همچون پیدا کردن محل پارک ماشین‌مان در پارکینگ تا یادگیری چیزهای پیچیده به کمک ما بیاید.

Memory-Retrieval-salemzi-7987298429873.jpg

در این مطلب، نکاتی در خصوص دسترسی سریع به حافظه بلندمدت آمده که می‌توانند به کمک شما بیایند. نکاتی که به شما در فهمیدن پروسه بازیابی و اتفاقاتی که طی آن می‌افتد نیز کمک می‌کند.

مقدمات بازیابی حافظه
به زبان ساده، هر چیزی که قابل ذخیره شدن در حافظه باشد، قابل بازیابی است. برای مثال، وقتی شما در میانه یک امتحان باشید، نیازمند به یاد آوردن دانسته‌ها برای پاسخ به سوالات هستید؛ و یا مواقعی که باید اتفاق یا حادثه‌ای را به خاطر آورید، لازم است آن مورد را به یاد آورید. به طور کلی، چهار روش برای بازیابی اطلاعات مهم از حافظه بلندمدت وجود دارد که دانستن آنها برای بهبود مرحله بازیابی ضروری است.

بازخوانی: در این روش، اطلاعات مورد نظر را بدون نشانه‌گذاری قبلی و البته بسته به نیاز، از حافظه بازخوانی کرده و آنها را بازیابی می‌کنید. پاسخ به سوالاتی که جای خالی در خود دارند، مثال خوبی برای این روش است.

یادآوری: این نوع بازیابی، به بازسازی حافظه وابسته است. شما در این روش، با استفاده از ساختار منطقی اتفاقات، یادآوری برخی خاطرات و سرنخ‌ها چیزی را از حافظه بازیابی می‌کنید. برای مثال، هنگام پاسخ به سوالات تشریحی در امتحان از این روش استفاده می‌کنید. بر اساس دانسته‌ها، تجارب و خوانده‌های پیشین، نوشتن پاسخ را شروع و به اتمام می‌رسانید.

تشخیص: در این روش، اطلاعات با کمک تجارب قبلی در موقعیت‌های مشابه، از حافظه بازیابی می‌شوند. یک امتحان چندگزینه‌ای که در آن امکان تشخیص پاسخ صحیح از میان گزینه‌ها وجود داشته باشد، از این نمونه محسوب می‌شود.

بازآموزی: این نوع بازیابی به یادگیری مجدد اطلاعاتی که قبلاً آموخته‌ایم وابسته است. این روش به یادگیری بیشتر و بازیابی بهتر اطلاعات و همینطور ماندگاری خاطرات و دانسته‌ها کمک می‌کند.

مشکلاتی در رابطه با بازیابی اطلاعات حافظه
فرآیند بازیابی حافظه، همیشه به خوبی کار نمی‌کند. آیا تا به حال پیش آمده که حس کنید پاسخ سوالی را می‌دانید، اما نتوانید آن را به زبان بیاورید یا بنویسید؟ در این مواقع، اغلب با خود فکر می‌کنیم که جواب نوک زبان‌مان است، اما نمی‌توانیم آن را به زبان آوریم! شما می‌دانید که اطلاعات مورد نیاز جایی در حافظه شما ذخیره شده‌اند، اما دسترسی به آن ممکن نیست و قادر به بازیابی آن نیستید.
با وجودیکه این وضعیت ممکن است نگران‌کننده و تحریک‌کننده به نظر برسد، اما تحقیقات متعددی نشان داده که بروز این وضعیت بسیار شایع است و در اغلب افراد دیده می‌شود. جوان‌ترها به طور معمول حداقل هر هفته یک بار و افراد میانسال دو تا چهار بار در هفته دچار این مشکل می‌شوند.

اما نگران نباشید، حتی اگر حافظه‌ی شما اطلاعات را به طور کامل و صحیح نگهداری نکند، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با کمک آنها، دسترسی به اطلاعات و بازیابی داده‌های حافظه‌تان را بهبود بخشید.
در این مطلب، روش‌های مناسبی برای بهبود وضعیت حافظه‌تان پیشنهاد شده که مطمئناً موثر خواهند بود.

عکس از Gettyimages

برگرفته از: About.com