نوشته شده توسط در ۲۳ اسفند ۱۳۹۱
Share

از شایع‌ترین دلایل مراجعه ما به پزشکان، بروز درد در بدن است. معمولا در این مواقع پزشکان سعی می‌کنند در مقطع اول با تجویز مسکن از دردمان بکاهند. اما نکاتی وجود دارند که با آگاهی از آنها، روند مراجعه و ویزیت دکتر برای ما متفاوت شود. برخی اوقات پزشکان ممکن است نسخه‌هایی برای ما بپیچند که آنقدر که انتظار داریم کارساز نیستند. اما اغلب اوقات خودمان می‌توانیم با روش‌هایی غیر از مصرف خودسرانه دارو، درد را حتی پیش از مراجعه به پزشک بهبود بخشیم.

در این مطلب به نکاتی در همین مورد اشاره شده. مواردی که پزشکتان ممکن است عمداً یا سهواً به شما نگوید، اما در واقع آگاهی از آنها می‌تواند در بسیاری از مواقع از هدر رفتن وقت و پول شما جلوگیری کرده و سلامت شما را بهبود بخشد.

مُسکن فقط درمانی دائمی نیست

13-pain-doctor-secrets-01-sl.jpg

بسیاری از پزشکان ممکن است بدون توجه دقیق به علل بروز درد، با تجویز مُسکن کار را ساده کنند. اما مصرف داروهای تسکین دهنده، راه درمانی دائمی و سالمی نیست. بهترین پزشکان با شما راجع به علت درد سخن می‌گویند. آنها بررسی می‌کنند که به طور دقیق متوجه منبع و عامل درد را پیدا کنند. اینکه درد درد ناشی از کمبود فعالیت، استرس زیاد و آرتروز است یا دلیل دیگری ممکن است عامل آن باشد.

گرما یا یخ

13-pain-doctor-secrets-02-ice-pack-sl.jpg

ممکن است پزشک شما کمک گرفتن از یخ یا گرما را برای کاهش درد توصیه نکند، اما هر کدام از آنها برای مواردی مفید هستند. از یخ برای جراحت های حاد استفاده کنید. یخ باعث کند شدن جریان خون خواهد شد و از شدت درد، تورم و کبودی در ناحیه صدمه دیده می‌کاهد. همچنین، آب گرم برای نرم کردن مفاصل و دردهای عضلانی مفید و موثر است.

درد در ناحیه کمر، گردن و شانه می‌تواند ربطی به شرایط غیر معمول در MRI نداشته باشد

13-pain-doctor-secrets-04-MRI-results-sl.jpg

نتیجه تحقیقات نشان داده پس از انجام MRI بر روی ۱۰۰ نفر، شرایط غیر معمول در ۹۰ درصد افراد تحت آزمایش مشاهده شده، اما هیچکدام از آنها دردی در نواحی مذکور نداشته‌اند.

اگر درد کمی حس می‌کنید، با حل کردن جدول و امور مشابه خودتان را سرگرم کنید

13-pain-doctor-secrets-06-watching-TV-sl.jpg

زمانی که شما حواس مغزتان را پرت می‌کنید، درد کمتری حس می‌کنید. می‌توانید با تماشای یک سریال طنز، دردتان را از یاد ببرید.
البته توجه داشته باشید که این به معنی استمرار این وضعیت و تمرکز بر سایر موضوعات برای فراموش کردن و کاهش درد برای مدت طولانی نیست. بهتر است برای یافتن علت دردهای مزمن، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا منشاء درد پیدا و درمان شود.

درد کمر می‌تواند خود به خود بهبود یابد

13-pain-doctor-secrets-07-low-back-pain-sl.jpg

قبل از اینکه از پزشکتان راجع به مسکن برای درد کمر خود کمک بخواهید، بهتر است بدانید که ۹۰ درصد دردهای کمر، پس از ۱۲ هفته بدون استفاده از دارو به طرز چشمگیری کاهش می‌یابند. با این حال کاهلی نکنید؛ می‌توانید از یک فیزیوتراپیست مشاوره بگیرید. در این صورت چنانچه درد شما ناشی از جابجایی مهره‌های کمر و موارد مشابه باشد، می‌توانید از بروز خطرات بیشتر در امان بمانید.

در صورتی که درد مزمنی دارید، به فکر تغییر رژیم غذایی خود باشید

13-pain-doctor-secrets-08-dairy-sl.jpg

لبنیات چرب را برای چند هفته از رژیم غذایی خود حذف کنید و ببینید که دردتان بهبود میابد یا خیر. این روند را برای گندم، گوشت قرمز، مرکبات، بادام زمینی، کافئین و الکل تکرار کنید و ببینید چه تغییری در دردتان حس می‌کنید. اگر این وضعیت موثر بود در مراحل بعدی زیر نظر متخصص تغذیه، روند را ادامه دهید.

اگر من تخصص در تجویز مسکن قوی، تزریقات و یا جراحی داشتم، مسلما آنها را پیشنهاد می‌دادم

13-pain-doctor-secrets-09-physical-therapy-sl.jpg

مسکن ممکن است شما را برای مدت کوتاهی در هنگام بروز درد یاری دهد، اما به خاطر داشته باشید که راه‌های دیگری همچون ماساژ، طب سوزنی، ماساژ ستون فقرات و رفتار درمانی برای بهبود درازمدت و تضمینی‌تر دردهای شما نیز وجود دارد. مسکن‌های قوی و ضعیف، در بهترین حالت شما را تنها به خود وابسته می‌کنند.

قبل از عمل جراحی بخصوص در ناحیه کمر، دوباره به انجام آن فکر کنید

13-pain-doctor-secrets-10-back-doctor-sl.jpg

شاید عمل جراحی کمر در ظاهر مفید به نظر برسد، اما در میان افرادی که این دست از جراحی را داشته اند، آرزو می‌کنند که ای کاش دست به انجام چنین عملی نمی‌زدند. در بررسی انجام شده نسبت به افراد تحت عمل جراحی کمر، تنها ۶۰ درصد از آنها از عمل به طور کامل راضی بوده‌اند. این از مواردی‌ست که پزشکتان ممکن است عمداً یا سهواً به شما گوشزد نکند.

درد می‌تواند ذهنی باشد

13-pain-doctor-secrets-11-therapy-sl.jpg

درد شما می‌تواند عوامل ذهنی نیز داشته باشد. سعی کنید پیش از مراجعه به پزشکان امراض و دردهای جسمی، به روانشناس مراجعه کنید و علل دردتان را بررسی نمایید. همچنین مدیتیشن می‌تواند یک تسکین دهنده درد خوب برایتان باشد.

دردتان با تمرین صحیح بهبود خواهد یافت

13-pain-doctor-secrets-13-swimming-sl.jpg

سعی کنید ورزشهای متناسب با دردتان را انجام دهید؛ به یاد داشته باشید در صورتی که خواب شب خوبی نداشته باشید، دردتان بهبود نخواهد یافت.

برگرفته از: Reader’s Digest