نوشته شده توسط در ۴ دی ۱۳۹۱
Share

دیرتان شده است؟ نمی‌توانید کلیدتان را پیدا کنید؟ برای قرار ملاقات آماده نیستید؟ کارهای امروزتان را انجام نداده‌اید؟ شکی نیست که شما بخاطر این فشارهای ذهنی سردرد خواهید شد. سردردها زمانی که شما در استرس هستید، بیشتر از هر زمانی سراغ شما می‌آیند. در واقع استرس یکی از علل رایج سردرد هستند. حال که با استرس و سردرد سروکله میزنید، بد نیست تا استرس تان را کنترل کنید و از شر سردرد در امان بمانید.

stress-headache-24122012-salemzi.jpeg

مشکلات روزانه
استرس‌های بزرگ زندگی همچون به دنیا آمدن بچه، مرگ عزیزان، تغییر شغلی و طلاق، جزو اتفاقات اجتناب ناپذیر زندگی است. اما این دست از استرس‌ها لزوما به شروع سردرد شما منتج نمی‌شوند. این اتفاقات روزمره هستند که منجر به بروز سردردهای روزانه در شما می‌شوند. اتفاقاتی همچون جستجو برای یک کاغذ گم شده، نشستن در ترافیک و کنار آمدن با مشکلات در محیط کار، شما را به سوی سردرد می‌کشند.
در صورتی که در این مواقع شما ماهیچه‌هایتان را منقبض می‌کنید، دندانهایتان را به هم می‌فشرید و شانه‌هایتان را سفت می‌گیرید تا استرس را کم کنید، شما تنها منجر به افزایش سردرد خود می‌شوید و وضع را خراب تر می‌کنید.

تکنیک‌های تمدد اعصاب را به کار گیرید
تکنیک‌های تمدد اعصاب می‌تواند علائم استرس از جمله سردرد را کاهش دهد. گذراندن زمان با فعالیت‌های لذت بخشی همچون گوش دادن به موسیقی، رقصیدن، ورزش کردن و کتاب خواندن می‌تواند به شما کمک شایانی بکند. ضمنا سعی کنید تا روزانه حتی به مدت ۱۰ دقیقه شده از تکنیک‌های تمدد اعصاب همچون مدیتیشن، یوگا، تای‌چی و تنفس عمیق کمک بگیرید.

همچنین برای کاهش استرس روزانه سعی کنید تا از ترفندهای زیر بهره بگیرید:

زندگی را ساده کنید:به جای اینکه دنبال این باشید که در طی روز کار بیشتری را انجام دهید، برخی از کارها را کنار بگذارید. از خودتان بپرسید که چه کاری واقعا نیاز به انجام دادن دارد و چه کاری می‌تواند به آینده موکول شود و کدامیک نیاز به انجام شدن ندارد. به خودتان بقبولانید که می‌توان در برخی از مواقع به دیگران نه گفت. همچنین می‌توانید برخی کارها را نیز به دوستان، همکاران یا کارمندان‌تان واگذار کنید. همه کارها را نباید خودتان انجام دهید.

به دنبال پشتیبان باشید:صحبت کردن راجع به مسائل و مشکلات با خانواده و دوستان می‌تواند استرس را کاهش دهد و آنها را به کمک شما برساند. صحبت کردن با روانپزشک هم می‌تواند به شما کمک کند.

وقتتان را هوشمندانه مدیریت کنید:لیست کارهای خود را هر روز در سر کار و منزل، به روز کنید. کارها را به افراد تخصیص دهید و پروژه‌های بزرگ را به کارهای کوچک تبدیل کنید و در لحظه تنها یک کار را انجام دهید.

آماده باشید:روزتان را مدیریت کنید. آماده برخورد با چالش باشید و سعی کنید برنامه روزانه تان را قابل انعطاف تنظیم کنید. در صورتی که دچار سردرد شدید، باید برای تغییر برنامه آمادگی داشته باشید.

رها کنید:سعی کنید راجع به چیزهایی که نسبت به آنها کنترلی ندارید، نگران نباشید و آنها را رها کنید.

بینش و گرایشتان را بهبود بخشید:اگر مدام در حال این فکر هستید که فلان کار را نمی‌توانید انجام دهید، بهتر است دست نگه دارید. بهتر است تا این گونه فکر کنید که این کار سخت است، اما من می‌توانم آن را انجام دهم. سعی کنید تا بر تفکرهای منفی‌تان بینش مثبت بگذارید و خودتان را از استرس برهانید.

استراحت کنید:اگر در موضوعی غرق شده‌اید، کمی زمان خود را آزاد کنید و ذهنتان را خالی کنید. اندکی حرکات کششی و چند دقیقه قدم زدن می‌تواند کمک شایانی به خالی کردن ذهن شما بکند و انرژی شما را به شما بازگرداند. می‌توانید به یک مسافرت ذهنی بروید و خودتان را در یک محل آرام تصور کنید.

تمرین ورزشی انجام دهید:تمرین‌های بدنی یکی از روشهایی است که برای پیشگیری و کاهش سردرد به کار گرفته می‌شود. تمرین‌های بدنی می‌تواند شما را برای لحظاتی از زندگی پر استرس جدا کند. مراقب باشید که به آرامی تمرین را شروع کنید. حرکات ورزشی سریع و شدید می‌تواند منجر به بروز سردرد بشود.

هوشمندانه غذا بخورید:یک رژیم غذایی شامل میوه، سبزیجات و غلات کامل می‌تواند به شما انرژی بیشتری عطا کند و استرس شما را تحت کنترل در بیاورد.

به اندازه کافی بخوابید:استرس می‌تواند خواب شما را مختل کند، اما کمبود خواب می‌تواند توانایی شما را در کنترل استرس کاهش دهد. کمبود خواب منجر به ترشح هورمون‌های استرس زایی همچون آدرنالین و کورتیزول در طی روز شده و نهایتا، احتمال بروز سردرد را افزایش می‌دهد.

بخندید:خنده یکی از بهترین روش‌ها برای خلاص شدن از شر استرس است. خنده منجر به آزاد شدن اندورفین می شود. ماده طبیعی که می تواند به شما حس بهتری بدهد و شما را مثبت نگه دارد. نمی دانید به چه چیزی بخندید؟ سعی کنید تا یک فیلم خنده دار ببینید و یا یک کتاب خنده دار بخوانید.

راه را تغییر دهد:رفتار روتین خود را بشکنید و کارهای جدید را تست کنید. یک مسافرت آخر هفته می تواند نگرش جدیدی را به شما اهدا کند.

عادات بد را دور بریزید:اگر سیگار می کشید، ترک کنید. کمتر کافئین مصرف کنید. اگر مشروبات الکلی مصرف می کنید، زیاده روی نکنید.

شرایط بدتر از استرس را بشناسید
بیشتر سردردها جایی برای نگرانی ندارند. اما اگر سردرد زندگی روزمره شما را مختل کرده، از دکترتان برای درمان کمک بخواهید. ممکن است شما استرس داشته باشید، اما ممکن است سردرد ناشی از مورد دیگری باشد.

اما در صورتی که سردرد شما در دارای یکی از شرایط زیر است، بهتر است به دنبال راه حل درمانی باشید:

– سردردهای ناگهانی و بسیار شدید
– سردردهای به همراه تب، گرفتگی گردن، جوش، گیجی، دو بینی، ضعف و بی حسی در اعضای بدن
– سردرد پس از جراحت سر
– افزایش سردرد پس از استراحت و خوردن مسکن

این علائم ممکن است نشانه از وجود یک بیماری نیازمند درمان باشند.

عکس از Gettyimages

برگرفته از: Mayo Clinic