نوشته شده توسط در ۱۱ آذر ۱۳۹۱
Share

امروز اول دسامبر، روز جهانی ایدز است. هر سال در این روز روش های پیشگیری از بروز این بیماری و فرهنگ سازی در خصوص رفتار بهتر افراد اجتماع با بیماران مبتلا به ایدز، مورد توجه دوباره قرار می گیرد.

مهمترین روش های انتقال بیماری ایدز، استفاده از سرنگ مشترک در بین معتادین به مواد مخدر و انجام رابطه جنسی بدون استفاده از ابزارهای پیشگیرانه مانند کاندوم است. در بسیاری از جوامع، آگاهی کافی در خصوص روش های انتقال این بیماری در میان عموم افراد جامعه وجود ندارد، با این حال، پیش زمینه های ذهنی در خصوص روش های انتقال این بیماری که در بالا ذکر شد، منجر به تحقیر و طرد بیماران مبتلا از خانه و محله و شهرشان شده و مشکلات آنها را دوچندان می کند.

در بسیاری از کشورهای جهان، بودجه ای مشخص برای آگاهی و فرهنگ سازی افراد جامعه در خصوص بیماری ایدز داده می شود، و این تلاش ها در کاهش رشد تعداد بیماران مبتلا در این کشورها نیز تاثیر زیای داشته است. اما در مقابل، با توجه به عدم توجه کافی بسیاری از کشورهای در حال توسعه و جهان سوم، در سال های اخیر، این بیماری در بسیاری از این کشورها رشد کرده و رفتارهای منفی با بیماران نیازمند کمک در سطح اجتماع در حال گسترش است.

aidsday-2012-salemzi.jpeg

اما امسال، سازمان ملل متحد برنامه ای مشترک را برای مقابله با ایدز شروع کرده که نقاط هدف مشخصی را تا سال ۲۰۱۵ میلادی نشانه گرفته است. این برنامه با اهدافی همچون کاهش شیوع بیماری از طریق رابطه جنسی در میان جوانان، همجنس گرایان و کارگران جنسی، کاهش ریسک انتقال بیماری از مادر به کودک، کاهش میزان شیوع بیماری از طریق موارد جدید، افزایش و سهولت بیشتر دسترسی بیماران به درمان های موجود، کاهش میزان مرگ و میر، جلوگیری از محدودیت های دولتی یا سازمانی برای اقامت یا ورود بیماران،‌ کاهش خشونت های جنسی و … از امسال شروع می شود.

شما -به عنوان فردی در اجتماع- با شناخت بهتر روش های انتقال بیماری ایدز، علاوه بر پیشگیری از بروز بیماری در خود یا دوستان و نزدیکان تان، می توانید آنها را در رفتار مناسب با بیماران مبتلا به ایدز آگاهی دهید. به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بدون آگاهی به آن دچار شده اند؛ شما یاری شان دهید.