نوشته شده توسط در ۱۵ مهر ۱۳۹۱
Share

دانش مدیریت زمان، موضوعی است که می تواند به شما در زندگی روزمره تان کمک شایانی کند. همانطور که شیوه های گوناگونی برای مدیریت زمان وجود دارد،‌ شاید یکی از شیوه های موفق برای این حوزه، نگاه کردن به موضوع زمان از دید یک سرمایه گذار است.

افراد زیادی همچون من و شما با پول در بخش های متفاوت اقتصادی سرمایه گذاری کرده اند و تقریبا با مفهوم پول، زمان، سود و زیان آشنا هستند. حال به جای سرمایه گذاری با پول، اینبار به چشم سرمایه گذاری با محوریت زمان فکر کنید. زمان دقیقا مانند پول و سرمایه است، شاید هم از آن با ارزش تر باشد. شما می توانید با دقت زمانتان را سرمایه گذاری کنید و در آینده بهره خوبی از این موضوع ببرید و برعکس این موضوع هم نیز می تواند صادق باشد و شما پس از سرمایه گذاری فراوان ورشکسته شوید. همین زمان که شاید ساده به نظر برسد، می تواند زندگی شما را بسازد و یا نابود کند.

manage-time-salemzi-1928061012.jpeg

حقیقت این است که زمان منبعی محدود است و این محدودیت در مقایسه با پول نیز بیشتر است. به عنوان مثال شما می توانید در خرج روزانه خود صرفه جویی کنید و پول باقی مانده را جایی دیگر سرمایه گذاری نمایید. اما هر گونه کار کنید شما بیشتر از ۲۴ ساعت در طی یک روز زمان ندارید و این مهم است که چگونه و با چه هدفی زمان خود را سپری می کنید.

مزایای مدیریت زمان به چشم یک سرمایه گذار
تفکر به شیوه سرمایه گذاری به شما کمک خواهد کرد تا زمانتان را هوشمندانه استفاده کنید، می توان به صورت خلاصه به فواید این سبک از مدیریت زمان اینگونه اشاره کرد:

شما مراقبید تا زمان را هدر ندهید. یک سرمایه گذار خوب همیشه مراقب این موضوع است تا هزینه های اضافی را کاهش دهد و از به هدر رفتن پول جلوگیری کند. وارن بافِت یکی از سرمایه گذاران موفق آمریکایی می گوید: «پولتان را از دست ندهید.» در واقع در مقایسه با زمان بهتر است بگوییم که زمان را هدر ندهید.

شما می خواهید بازگشت سرمایه گذاریتان حداکثر باشد. از دید یک سرمایه گذار، شما می خواهید با سرمایه گذاری در یک موضوع میزان بیشتری سود ببرید. در مورد زمان هم همینطور است و شما دقیقا جایی سرمایه گذاری می کنید که بیشترین سود را برای شما خواهد داشت.

شما منتظر بازگشت می مانید. اگر امروز مبلغی را سرمایه گذاری کنید، توقع ندارید که از فردا بتوانید به رشد سرمایه خود فکر کنید. این سرمایه برای سود دهی به زمان نیاز دارد. در مورد «زمان» هم همینگونه است و برای به سود رسیدن سرمایه گذاری زمانی شما، وقت کافی نیاز است و باید منتظر ماند.

نتیجه می تواند شگفت آور باشد. اگر مقدار کمی پول در هدف خاصی سرمایه گذاری شود، می تواند به انباشتی از پول بعد از چند سال تبدیل شود، مهم این است که چگونه و به چه میزان و در چه زمانی این سرمایه گذاری انجام شود. حال در مورد زمان هم این مورد صادق است و ممکن است امروز سرمایه گذاری کوچکی را انجام می دهید، اما نتیجه ممکن است در طی سالها بسیار بزرگ باشد.

راه های سرمایه گذاری زمان
حالا که فواید این شیوه مدیریت را دیدید، زمان آن رسیده که راه های سرمایه گذاری را بشناسید:

۱- نقاط قوت و توانایی های خود را بیابید.
در واقع این نقطه شروع کار شماست. همانطور که سرمایه گذاران، ابزار متفاوتی برای سرمایه گذاری دارند و هر کدامشان در یک شاخه سرمایه گذاری می کنند، افراد متفاوت هم به شیوه های مختلف و در شاخه های متفاوت وقت و زمانشان را سرمایه گذاری می کنند. آنچه که برای دیگران بازگشت خوبی داشته، لزوما برای شما خوب نیست. شما باید به دنبال شناخت نقاط قوت و توانایی های خود باشید. به این فکر کنید که در زندگی چه چیزهایی برای شما مهم است و نقطه تلاقی بین اهداف شما در زندگی و توانایی های شما، همان نقطه سرمایه گذاری برای شماست. نقطه ای که شما را به موفقیت خواهد رساند. پس بدانید که چه می خواهید و چه می توانید انجام دهید.

۲- کتابهای مفید بخوانید.
خواندن کتابهای خوب و ارزشمند، می تواند دید شما را نسبت به دنیا باز کند و شما زندگی را از دید جدیدی ببینید. در مقابل، این زاویه دید می تواند به شما در استفاده هر چه بهتر از زمان کمک کند. (مطمئناً کتابی بوده است که دید شما به زندگی را تغییر داده است.)

۳- زندگی دیگران را بسازید.
ساختن زندگی دیگران می تواند اثر شما را در دنیا چند برابر کند. اگر شما ارزشی را به فرد دیگری منتقل کنید و آنها ارزش را به افراد دیگر منتقل سازند، تصور کنید که تاثیر شما بر روی دنیا چقدر خواهد بود. برای اینکه زندگی دیگر افراد را بسازید، می توانید مشاوره بدهید، بنویسید و یا از راه های دیگر به افراد کمک کنید.

۴- فکر کنید و بازتاب دهید.
مشغله زیاد، شما را در جزئیات زندگی گم می کند. ممکن است شما نتوانید تصویر اصلی زندگی را ببینید و درک کنید، چون در جزئیات غرق شده اید. به همین خاطر بهتر است زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید. این زمان می تواند در قالب عبادت، مدیتیشن و یا نگاهی به هفته ای که گذشت باشد. مهم این است که زمانی را برای فکر اختصاص دهید و در آن زمان به این موضوع فکر کنید که جهت زندگی شما به کدام سمت و سو خواهد بود و در نهایت می خواهید به کجا برسید.

۵- دارایی های زمانی را بسازید.
یکی از شیوه های خوب سرمایه گذاری زمان، ساختن دارایی است. دارایی های زمانی، آنهایی هستند که شما با انجام یک کار در امروز سبب می شوید تا زمان زیادی از شما در آینده ذخیره شود. یکی از روشهای ساختن دارایی های زمانی، برون سپاری کارها و ساختن لیست کارهاست.
به عنوان مثال نیازی نیست زمان خود را صرف شستن ماشین کنید، ماشین تان را به کارواش بسپارید. شما کارهای مهمتری برای انجام دادن دارید.

حالا که به ارزش زمان پی بردید، روزانه این سوال را از خودتان بپرسید:

امروز چطور باید زمانم را سرمایه گذاری کنم؟

یک پاسخ مناسب به سوال خود بدهید و آن را اجرا کنید. به طور حتم از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

چنانچه با مدیریت زمان مشکل دارید، می‌توانید در دوره آموزشی «مبانی مدیریت زمان» درسنامه شرکت کنید. شرکت در این دوره به شما در ارزش دهی بیشتر به زمان که با ارزش ترین سرمایه شما در زندگی‌ست، کمک خواهد کرد.

برگرفته از: Life Optimizer