نوشته شده توسط در ۱۰ مهر ۱۳۹۱
Share

چندین دهه است که تلفن های همراه در زندگی ما نفوذ کرده اند. در حال حاضر زندگی بدون موبایل، برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر می رسد. اما همزمان با افزایش تعداد کاربران تلفن های همراه، همواره ارتباط استفاده از این تلفن ها با سلامتی انسان مورد بحث محافل علمی و حتی جامعه شناسان و روانپزشکان بوده است. نتایج به دست آمده در تحقیقات بی شماری که بر اساس همین بحث ها انجام شده نیز همیشه متناقض بوده و هیچ نظر قطعی در خصوص آنها به میان نیامده است.

cellphones-and-cancer-salemzi-157202211021.jpeg

در همین رابطه، دکتر Timothy J‪.‬ Moynihan در خصوص ارتباط امواج تلفن همراه با بروز انواع سرطان در بدن، اینگونه اظهار نظر کرده است.

نگرانی های اولیه با افزایش تعداد تومورهای مغزی از ده ۱۹۷۰ به بعد آغاز شد. برخی تحقیقات آماری نشان دادند، تنها تغییری که در نوع زندگی مردم، قبل از دهه ۷۰ میلادی و بعد از آن ظاهر شده، ورود تلفن های همراه بوده است. و همین مساله، شک برانگیز بودن اثرات منفی ناشی از تلفن همراه را دامن میزند. البته نباید افزایش دسترسی مردم به مراقبت های پزشکی و آگاهی بیشتر و بهتر از آمار سرطان ها را نیز نادیده گرفت.

در اینجا به صورت کلی، مروری بر آنچه پژوهشگران در خصوص رابطه تلفن های همراه و سرطان دست یافته اند، می پردازیم:

• در تحقیقی بر روی ۴۲۰ هزار نفر از کاربران تلفن های همراه در یک بازه زمانی ۲۰ ساله، محققان هیچ رابطه منطقی بین استفاده از موبایل و بروز سرطان نیافتند.
• در مطالعه ای دیگر، در برخی داوطلبان، بروز رابطه ای بین استفاده از موبایل و سرطان غدد بزاقی کشف شد. هر چند که تعداد بسیار کمی از داوطلبان به تومورهای بدخیم دچار شده بودند.
• در سایر مطالعات انجام شده مشخص شد ریسک ابتلا به Glioma (نوع خاصی از تومور مغزی) در افرادی که به صورت مداوم از تلفن همراهشان استفاده می کنند، بیشتر از سایرین است؛ اما تاثیری بر افزایش احتمال بروز سایر تومورهای مغزی سرطانی در این افراد کشف نشد.

در نهایت، پس از ارزیابی های متعددی که بر روی رابطه تلفن های همراه، گلیوما و تومورهای مغزی غیرسرطانی مانند تومور عصب شنوایی انجام شد، مشخص شد شواهد به دست آمده برای مجرم شناختن امواج تلفن همراه، محدود و غیر قابل استناد هستند.
اما به عنوان نتیجه، این نوع از امواج الکترومغناطیسی و فرکانس های رادیویی مشابه را به عنوان «’احتمالا’ سرطان زا» طبقه بندی کرده اند.

با وجود تمامی تحقیقات انجام شده و نتایج به دست آمده، هنوز سالهای بسیاری طول می کشد تا تاثیر سایر عوامل ایجاد سرطان -مانند دود سیگار و قلیان- در کنار استفاده از تلفن همراه به دست آید و نمی توان تنها عامل سرطان ها را افزایش استفاده از تلفن همراه دانست.

در مجموع، هر چند که مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده و هم اکنون نیز در حال انجام است، اما فعلاً کسی به صورت قطعی از سرطان زا بودن امواج موبایل مطمئن نیست. اما اگر شما در مورد نتایج قطعی این تحقیقات مشکوک هستید و احتمال بروز انواع سرطان را به استفاده از تلفن همراه وابسته می دانید، می توانید با کاهش دفعات و زمان های استفاده از موبایل، خطر را تا حد ممکن از خود دور کنید. می توانید برای کاهش خطرات، تلفن را از سر خود دور نگه دارید و با ابزارهایی همانند هندزفری و بلندگوی موبایل، مکالمات روزانه خود را انجام دهید.

برگرفته از: MayoClinic