نوشته شده توسط در ۲۰ خرداد ۱۳۹۱
Share

خوردن غذای سالم برای برخی ساده است اما برای بعضی افراد، سلامت غذا با خوب بودن، خسته کننده بودن یا فقط تست آن، تفاوتی ندارد. همه می دانیم که این اصلاً درست نیست. اما اگر می خواهید یک تغییر سالم در میز غذای خود بدهید، بهترین راه برای مقابله با آن این است که وقتی می خواهید از ناهار و شام تعریف کنید، مانند یک سرآشپز حرف بزنید.

learn-to-talk-like-a-chef-salemzi-20719150409.jpeg

یکی از اولین کارهایی که یک سرآشپز انجام می دهد، تهیه یک منو است که بتواند آب دهان مشتریان را راه بیاندازد. به عقیده دکتر پینو، تمرکز روی خوشمزگی غذا به جای اشاره به سلامت آن، باعث می شود دوستان و خانواده شما زودتر سر میز غذا حاضر شوند.

مزه کردن غذا و لذت بردن از آن، ریشه در نوع درک ما از آن غذا دارد. پس مهم است که قبل از شروع به پخت غذا، ذهنیت جذابی از طعم و مزه آن در میان افراد ایجاد کنیم.

بنابراین باید تعریف و تمجیدهای خود را از غذا، به مانند ادبیاتی که در منوی غذای یک سرآشپز به کار می رود، تغییر دهید. به طوری که توجه افراد به آن جلب شود. مثلاً به جای استفاده از کلمه «محلی» در تعریف در مواد اولیه، از «تازه» استفاده کنید. و یا «تابستانی» و «پاییزی» و .. را به جای کلمه «فصلی» استفاده کنید. به همین ترتیب وقتی که می خواهید آشپزی خود را شرح دهید، از کلماتی که واقعا فرآیند آشپزی را بیان می کنند استفاده کنید. مانند “آب پز” به جای “جوشیده”.

شاید به نظر خنده دار بیاید؛ اما به همین دلیل است که رستوران ها از ادبیاتی این چنین استفاده می کنند تا فروش بیشتری داشته باشند. و این ادبیات نیز جواب می دهد.

وقتی که دوست یا آشنایی به منزل شما می آیند قاعدتاً نمی خواهید منوی غذا را برایشان پرینت بگیرید (هر چند که این می تواند ابتکار خوبی برای مهمانی شام باشد)، اما آنها به هر ترتیب در خصوص شام از شما سوال خواهند کرد. اگر بدانید برای تعریف از غذای سالمی که برای آنها تدارک دیده اید، باید از چه ادبیاتی استفاده کنید، مهمانان شما بیشتر به امتحان کردن غذا راغب شده و از خوردن آن نیز لذت بیشتری می برند. البته باید مطمئن باشید که غذایتان خوشمزه هم باشد.

عکس از Gettyimages

برگرفته از: Lifehacker