نوشته شده توسط در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۱
Share

برخی از مهمترین عوامل بروز حساسیت در افراد، در بخش اول این مطلب معرفی شدند. در این بخش، با سایر این عوامل شایع آشنا شوید.

غذا

common-allergy-triggers-salemzi.jpeg

شیر، صدف خوراکی، آجیل و گندم، از شایع ترین مواد غذایی هستند که ایجاد حساسیت می کنند. واکنش هایی از قبیل مشکلات تنفسی، کهیر، تورم اطراف دهان، اسهال و استفراغ، معمولاً چند دقیقه پس از صرف این غذاها خود را به صورت خفیف و یا شدید نشان می دهند.
اگر به مواد غذایی فوق حساسیت دارید، از مصرف آنها خودداری کنید. معمولا برای درمان این نوع حساسیت، داروی اپی نفرین تزریق می شود.

لاتکس

common-allergy-triggers-salemzi.jpeg

لاتکس موجود در دستکش، کاندوم و برخی لوازم پزشکی می تواند آغازگر این نوع حساسیت باشد. علایم آن عبارتند از: جوش های پوستی، سوزش چشم، آبریزش بینی، عطسه، خس خس سینه، خارش بینی و چشم.
علایم این نوع حساسیت می تواند تنها با خارش و قرمزی پوست پایان یابد و یا به آنافیلاکسی و مشکلات جدی تنفسی بیانجامد. کسانیکه به این ماده حساسیت دارند می توانند دستبند های MedicAlert را (که نمونه هایی از آنها را می توانید در اینجا بیابید) برای آگاهی افراد تهیه کنند. به هنگام بروز حساسیت نیز استفاده از آمپول اپی نفرین توصیه می شود.

داروها

common-allergy-triggers-salemzi.jpeg

بدن برخی افراد به آسپرین و پنی سیلین واکنش نشان می دهد. کهیر، خارش چشم، تورم در دهان و گلو از این نوع واکنش ها محسوب می شوند. برای از بین بردن علایم خفیف می توان از آنتی هیستامین و استروئید استفاده کرد و برای واکنش های شدید، اپی نفرین گزینه مناسبی است.

رایحه ها

common-allergy-triggers-salemzi.jpeg

رایحه های موجود در عطرها، مواد شوینده و لوازم آرایشی می توانند واکنش هایی را در بعضی افراد برانگیزند. مواجه مکرر سبب افزایش و به طول انجامیدن علایم می شود. در صورت احساس سوزش، خارش، عطسه، آبریزش بینی و چشم، توصیه می شود از مصرف محصولاتی که دارای رایحه هستند، خودداری کنید.

سوسک

common-allergy-triggers-salemzi.jpeg

نه تنها خود سوسک چندش آور است، بلکه پروتئین موجود در مدفوع او نیز می تواند ایجاد حساسیت کند. داشتن خانه ای بدون سوسک کار دشواری است، مخصوصا در مناطق گرم و یا آپارتمان، که حشرات می توانند از واحدی به واحد دیگر جا به جا شوند. تمیز نگه داشتن آشپزخانه، کشتن سوسک ها با حشره کش ها، ترمیم کردن ترک ها و سوراخ های دیوار، پنجره ها و کف خانه، راههای پیشنهادی برای جلوگیری از ورود و تکثیر سوسک ها هستند.

برگرفته از: WebMD