نوشته شده توسط در ۹ فروردین ۱۳۹۱
Share

در بخش اول از این مطلب، با برخی دردهایی که خانم ها جدی نمی گیرند، آگاه شده اید. در این بخش، می توانید سایر علائم و دردهای خطرناک را بشناسید.

خونریزی از رکتوم یا وجود خون در مدفوع

20-cancer-symptoms-women-are-likely-to-ignore-9.jpeg

بیشتر پاسخی که پزشکان از مبتلایان به سرطان روده بزرگ می شنوند این است که فکر می کرده اند این مشکل هموروئید یا همان بواسیر باشد. دیدن خون در توالت به تنهایی می تواند دلیل کافی برای مراجعه به دکتر و انجام کلونوسکوپی باشد.

کاهش وزن غیر قابل توضیح
اگر بدون اینکه رژیم گرفته باشید یا ورزش کرده باشید دچار کاهش وزن شدید باید از خود بپرسید که چرا این اتفاق افتاده است؟ کاهش وزن یکی از نشانه های سرطان روده بزرگ و دیگر سرطان های گوارشی است. همینطور می تواند نشانه ای از سرطان باشد که تا کبد گسترش یافته و اشتها و توانایی بدن شما را کم خواهد کرد.

درد پستان یا متورم و قرمز شدن آن
همه خانم ها می توانند پستان خود را برای پیدا کردن غده چک کنند. بیشتر علائم نزدیک به سطح پستان می باشند که نشانه ی سرطان پستان التهابی هستند. برخی از زنان غده را روی سطح پستان حس کرده اند و برخی دیگر متوجه شده اند که پستان آن ها متورم، گرم و قرمز شده است. تغییر رنگ پستان به قرمز یا بنفش باید شما را نگران کند. هر گونه تغییر غیر طبیعی را که در پستان خود دید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات نوک پستان
شایع ترین موردی که زنان قبل از مبتلا شدن به سرطان پستان به یاد دارند، تغییر شکل دادن نوک پستان آن هاست. می گویند نوک پستان آن ها صاف، معکوس و یا به یک طرف چرخیده است. سرطان التهابی پستان همچنین باعث خارش، پوسته پوسته شدن و خشک شدن نوک پستان می گردد. بنابراین هر گونه تغییرات نوک پستان را جدی بگیرید.

قاعدگی غیر معمول و دردناک و یا خونریزی بین دوره ها

20-cancer-symptoms-women-are-likely-to-ignore-13.jpeg

به بسیاری از زنان به علت قاعدگی غیر معمول و دردناک برای سرطان آندومتر رحم (پوشش داخلی رحم) اخطار داده شده است. متاسفانه بسیاری از زنان از پزشک خود شکایت دارند که یا درست تشخیص نداده است و یا آن را به عنوان درد طبیعی دوران یائسگی معرفی کرده است. اگر فکر می کنید این درد، چیزی بیشتر از یک قاعدگی دردناک است حتما درخواست یک سونوگرافی ترنس واژینال داشته باشید.

ناراحتی معده یا دل درد
زنانی که پزشکانشان با اولین سونوگرافی تشخیص داده اند که دارای تومور کبد هستند بسیار خوش شانس بوده اند زیرا می توانند به سرعت درمان را شروع کنند. دل درد یا ناراحتی معده می تواند نشانه ای برای سرطان کولورکتال باشد.

(به ۲۵ سانتی متر آخر روده، به علاوه ی قسمت انتهایی کولون و راست روده، به اصطلاح کولورکتوم می گويند و سرطان این قسمت را سرطان کولورکتال می نامند)
بسیاری از مبتلایان به سرطان به پزشک خود می گویند فکر می کرده اند دچار زخم معده شده اند.

تورم اعضای صورت

20-cancer-symptoms-women-are-likely-to-ignore-14.jpeg

برخی بیماران مبتلا به سرطان ریه می گویند در صورت خود تغییر رنگ، تورم و قرمزی مشاهده کرده اند. توضیح برای این مورد این است که سلول های کوچک تومور ریه معمولا
رگ های خونی را در سینه مسدود می کنند و مانع حرکت آزادانه خون از سر به صورت می شوند.

زخمی که بهبود نمی یابد و به راحتی خونریزی می کند

20-cancer-symptoms-women-are-likely-to-ignore-15.jpeg

اکثریت ما می دانیم که توجه به تغییرات خال ها می تواند کمک به تشخیص سرطان پوست باشد. اما دیگر نشانه ها مانند توده های کوچک و خشک می توانند به راحتی از چشم ما پنهان شوند. با انواع سرطان پوست و تشخیص آن ها آشنا شوید، مانند ملانوم، کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی.
سراسر بدن و پوست خود را چک کنید و اگر لکه های عجیب و غریب دیدید به پزشک مراجعه کنید.
تیتر به معنی متن نمیخوره اصلا!

تغییر در ناخن ها
تغییرات غیر قابل توضیح ناخن ها نیز می تواند نشانه ای از انواع مختلف سرطان باشد. نقاط یا رگه های قهوه ای یا مشکی زیر ناخن ها می تواند نشانه سرطان پوست باشد. همینطور بزرگ شدن انتهای انگشتان یا بیش از حد منحنی شدن ناخن ها می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد. ناخن های سفید و رنگ پریده نشان می دهند که کبد شما به درستی کار نمی کند و گاهی اوقات نشانه ای از سرطان کبد هستند.

درد کمر یا سمت راست پهلو

20-cancer-symptoms-women-are-likely-to-ignore-17.jpeg

این نشانه بسیار مبهم است. بیشتر مبتلایان به سرطان می گویند درد کمر اولین نشانه سرطان کبد بوده است که به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است. دیگر سرطانی که به این عنوان شناخته شده، سرطان تخمدان است. تومور پستان به قفسه سینه، ستون فقرات و یا دنده ها فشار می آورد، به همین دلیل اغلب سرطان های پستان نیز از طریق درد کمر شناخته شده اند.

برگرفته از: Reader’s Digest