نوشته شده توسط در ۲۴ اسفند ۱۳۹۰
Share

بحث و مجادله، نگرانی و پریشانی، تاریخ و روایت، همه و همه به نظر می رسد که با برخی از غذاها و نوشیدنی های روزمره ما عجین شده اند. علی الخصوص وقتی که این موارد با موضوع  سلامتی هم ارتباط داشته باشند. در این راستا بزرگ نمایی های رسانه ای و گزارش تحقیقات و مطالعات ضد و نقیض همواره موجب نگرانی و سردرگمی مردم بوده است.

اکثر غذاها و نوشیدنی ها می توانند لذت بخش باشند بدون آنکه پس از مصرف آ‌نها نیازی به احساس گناه داشته باشیم. همواره خوراکی های دلخواه مان می توانند بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی برای سلامتی در رژیم غذایی ما موجود باشند، به شرطی که مصرف روزانه آن ها در حد تعادل و مناسب باشـد. به طور کلی هر چیزی که ما مصرف می کنیم دارای فواید و مضراتی است؛ لیکن از مصرف  بیش از اندازه هر چیزی باید اجتناب کرد. اما در اکثر اوقات می توانیم از خوردن یا نوشیدن مقدار کمی از چیزی که دوستش داریم لذت ببریم.

قهوه و واقعیت های آن

coffee-salemzi-891-014-3.jpeg

واقعیت ها درباره قهوه خیلی ها را متعجب می کند. شما ممکن است گزارشاتی را خوانده باشید مبنی بر این که مصرف قهوه باعث تشدید هیجانات درونی می شود و یا خطر برخی از بیماری های جدی مانند سرطان سینه، کلسترول خون و ناراحتی های قلبی را افزایش می دهد. اما این لزوما بدین معنا نیست که شما باید از خوردن نوشیدنـی دلخواه تان اجتناب کنید. با اتخاذ یک استراتژی معقول و پیروی از یک سری روش های منطقی و آزمایش شده، دیگر چیزی مانع لذت بردن شما از یک یا دو فنجان قهوه نخواهد شد.

با وجود بزرگ نمایی های صورت گرفته بر روی مضرات قهوه، مصرف این نوشیدنی برای حفظ سلامتی توام با یک مدل زندگی فعال می تواند کاملا مفید و ارزشمند باشد. در مقادیر محدود، عنصر مقوی موجود در قهوه (کافئین) یک افزایش دهنده مناسب انرژی محسوب می شود. نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از شروع تمرینات ورزشی مقاومت بدن شما را بالا برده و در افزایش سرعت شما حین دویدن یا افزایش قدرت درحین دوچرخه سواری نسبت به حالت عادی کمک قابل توجهی می کند.

در ضمن کافئین علاوه بر این که در طی زمان تمرین سرعت و قدرت بیشتری به شما می دهد، در رسیدن به حالت آرامش و عدم انقباض ماهیچه ها بعد از تمرین نیز کاملا موثر و مفید خواهد بود.

مقدار مناسب و متوسط مصرف قهوه فواید دیگری نیز دارد. از این نوشیدنی به عنوان کاهش دهنده اثرات سنگ کیسه صفرا و بیماری پارکینسون یاد می شود. همچنین باعث کاهش خطرات بیماری دیابت نیز می گردد. پس دیگر خیال تان راحت، لازم نیست از این که امروز صبح یک فنجان قهوه نوشیده اید احساس گناه کنید!

زود بنوشید، به اندازه بنوشید
مانند سایر غذاها و نوشیدنی ها، میزان مناسب مصرف قهوه در روز بسیار مهم است. همچنین علاوه بر مقدار، زمان مصرف کافئین نیز از اهمیت خاصی برخوردار است و بر سلامتی شما تاثیر به سزایی دارد. مقدار زیاد مصرف کافئین باعث بروز بی خوابی، تپش قلب، تشویش و اضطراب می گردد. همچنین در موارد خاص و افراد حساس، امکان بی نظم شدن ضربان قلب و اثرات ناشی از آن وجود دارد.

با وجود بزرگ نمایی های صورت گرفته بر روی مضرات قهوه، مصرف این نوشیدنی برای حفظ سلامتی توام با یک مدل زندگی فعال، می تواند کاملا مفید و ارزشمند باشد.

به خاطر داشته باشید که کافئین بیش از آن چه که شما فکر می کنید در جریان خون شما باقی می ماند. حتی شاید شما یک حس خاص را برای چند ساعت کوتاه داشته باشید اما کافئین در خون حدود هشت الی پانزده ساعت در جریان است. لذا اگر بدن شما مستعد مشکلات هیجانی و یا کم خوابی است، بهترین کار اجتناب از نوشیدن قهوه خصوصا در اواخر بعد از ظهر و اوایل شب است.

اما اگر واقعا می خواهید میزان کافئین بدن خود را تنظیم کنید، یک راه مناسب، پیروی از روش مصرف حداکثر ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز است، مقداری که تقریبا در دو فنجان قهوه موجود است. همچنین چنانچه در صورت مصرف قهوه ممکن است مواردی مانند تهییج بدن و مشکلاتی از قبیل عدم دستیابی به آرامش جسمی و حتی کم خوابی و بی خوابی پیش آید، از مصرف آن در بعد از ظهر و شب، اجتناب کنید.

انتخاب های سالم تر
بهترین راه برای حفظ سلامتی توام با لذت بردن از قهوه، نوشیدن قهوه سیاه است. در واقع موادی مانند شکر یا سایر شیرین کننده ها و یا شیر و خامه هستند که مقادیر زیادی کالری به قهوه اضافه کرده و آن را به یک نوشیدنی ناسالم تبدیل می کنند. محصولات لبنی مثل شیر و خامه جدا از این که منبع غنی از کلسیم هستند، در واقع خودشان باعث محروم کردن استخوان از جذب کلسیم می شوند؛ در ضمن شکر نیز خود به عنوان مسببِ چاقی و بسیاری از مشکلات سلامتی، به حساب می آید.

در حالی که گاهی اوقات کافئین به عنوان یک ماده مضر در اذهان مردم به تصویر کشیده می شود، این بدان معنا نیست که قهوه بدون کافئین جایگزین مناسب و سالم تری است. یکی از نگرانی های مهم در جدا کردن کافئین از قهوه به واکنش های شیمیایی آن (خصوصا ترکیبات متیلن کلراید و اتیل استات) مربوط می شود که در مراحل انجام واکنش مورد استفاده قرار می گیرند. با وجودی که مقدار مواد شیمیایی مورد مصرف در مراحل واکنش بسیار ناچیز است، اما همین مقدار هم موجبات بروز بیماری هایی را در دراز مدت فراهم می کند. لذا به طور کلی گزینه قهوه معمولی کافئین دار انتخابی بهتر و سالم تر است.

یکی دیگر از مسائلی که می تواند در موضوع قهوه بر سلامتی شما تاثیرگذار باشد نحوه آماده سازی آن است. اگر شما قهوه‌ی آماده شده به روش فیلتری را ترجیح می دهید حتما باید به خاطر بسپارید که فیلترهایی که از کاغذهای غیر سفید رنگ ساخته شده اند نسبت به سایر فیلترها کار صافی را بهتر انجام می دهند.

دو قاعده مهم
اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که هر روز قهوه می نوشید، حتما این دو نکته را به خاطر بسپارید:
همواره قهوه را در حالت طبیعی آن و بدون افزودن خامه و شکر آماده و سرو کنید؛ این روش بهترین و سالم ترین روش ممکن است.
در روز بیشتر از یک یا دو فنجان قهوه ننوشید. این به شما اجازه خواهد داد تا از خواص و فواید قهوه بدون به مخاطره انداختن سلامتی خود بهره مند گردید.

منبع: بانکوک پست

برگردان: حمیدرضا پاکدامن

***

این مطلب پس از هماهنگی با آیکافی بازنشر شده است.

چنانچه شما نیز مطلبی مرتبط با موضوعات منتشره در سالم زی را در وبگاه خود منتشر کرده اید، می توانید جهت بازنشر آن در سالم زی، با ما تماس بگیرید.
بدیهی است، تیم تحریریه نشریه اینترنتی سالم زی در رد و یا قبول مطالب ارسالی جهت بازنشر، مختار و در ویرایش نگارشی و اجرای قواعد کلی نشر متون و تصاویر در سالم زی، آزاد است.

بازنشرشده از: iCoff.ee