نوشته شده توسط در ۲۹ بهمن ۱۳۹۰
Share

همانطور که قبلا در سالم زی گفته شده است، رژیم مدیترانه ای یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی حال حاضر دنیاست، که به تناسب اندام شما کمک شایانی می کند. رژیم غذایی که شامل سبزیجات تازه، غلات سبوس دار، حبوبات و روغن زیتون است نه تنها به سلامت قلب شما کمک می کند، بلکه موجب جلوگیری از آسیب های مغزی نیز می شود.

نتیجه تحقیقات تازه ای در Archives of Neurology منتشر گردیده است، نشان می دهد افرادی که غذاهای سنتی می خورند نسبت به افرادی که در آمریکا زندگی می کنند و غذاهایی با چربی فراوان میل می کنند، دچار آسیب های مغزی کمتری می شوند. این افراد که بیشتر در ایتالیا، یونان و اسپانیا زندگی می کنند، دارای عروق مغزی سالم تری نسبت به افراد مقیم آمریکا هستند و این سلامتی خود را مدیون رژیم غذایی مدیترانه ای هستند.

mediterranean-diet-salemzi-21007153.jpeg

تحقیقات انجام شده بر روی ۹۶۶ فرد بزرگسال که توسط دانشگاه کلمبیا و دانشگاه میامی انجام شد، نشان می دهد که افرادی که از گوشت قرمز، چربی اشباع شده و گندم بدون سبوس استفاده می کنند، نسبت به افرادی که از رژیمی نزدیک به رژیم مدیترانه بهره می برند، بیشتر دچار آسیب عروق مغزی می شوند و همین موضوع باعث می شود تا راندمان مغز آنها در طی گذر زمان به مرور کاهش بیابد.

محققان که هر کدام از افراد را تحت بررسی MRI قرار دادند، متوجه نقاط سفید رنگ ریزی بر روی نتیجه MRI شدند که نشان دهنده آسیب به عروق کوچک مغز بوده است، این موضوع وضع خطرناکی را به بار نخواهد آورد ولی به مرور زمان موجب کندی مغز و افول قدرت شناختی آن خواهد شد.

محققان می گویند با این حال وجود چربی های اشباع نشده ای همچون روغن زیتون، آووکادو و آجیل می تواند کمک به سزایی در بهبود کارکرد مغز داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که این موضوع تنها یک تحقیق اولیه راجع به تاثیر رژیم غذایی بر سلامت مغز و عارضه “white matter hyperintensities” است و به اثبات رسیدن کامل آن نیازمند صرف زمان بیشتر بر روی افراد مورد تحقیق خواهد بود.

با این حال تا می توانید رژیم غذاییتان را به سمت رژیم مدیترانه ای سوق دهید؛ در این صورت مطمئنا فرد سالم تری خواهید بود.

برگرفته از: HuffingtonPost