نوشته شده توسط در ۲۰ بهمن ۱۳۹۰
Share

اگر کارها را سر وقت انجام دهیم، نه تنها احساس خوبی پس از اتمام شان داریم، بلکه اگر کاری سر وقت انجام شود ما را از ضررهای احتمالی نیز مصون می دارد.

اما آیا شما کارهایتان را سر وقت به انجام می رسانید یا وقتی که نوبت کار بعدی می شود آن را با هزار بهانه به تعویق می اندازید؟

steps-to-prevent-overcoming-procrastination-salemzi-015310.jpg

کارهایی مانند ورزش کردن، پرداخت قبوض، تمیز کردن خانه، تماس های تلفنی کاری و وظایف مشابه معمولاً به این سرنوشت دچار می شوند و بعد از چندین بار عقب افتادن به انجام می رسند. البته برخی از آنها ممکن است هیچوقت به مرحله انجام نرسند که در نهایت ضررش برای خود ما است.

نباید بگذاریم بهانه هایی مانند «الان کار دیگری دارم»، «حس خوبی برای انجامش ندارم» و «الان دوست ندارم انجامش دهم» ما را فریب دهند. چون فردا هم همین خبر است.

من و شما به خوبی آگاهیم که در نهایت باید این کارها را انجام دهیم؛ اما چرا آنها را به تعویق می اندازیم؟ چرا سر وقت انجامشان نمی دهیم؟

در این مطلب نکاتی برای پیشگیری از به تعویق انداختن کارها برای شما داریم که به شما در انجام وظایف تان در سر وقت تعیین شده کمک شایانی می کند.

به یاد داشته باشید، موفقیت در نهایت از آن کسانی است که وظایف خود را بدانند و سر وقت به آنها بپردازند. کارهایی که باید انجام دهید را سر وقت خودشان به انجام برسانید.

۱- در یک زمان، تنها بر روی یک وظیفه خاص تمرکز کنید.
اگر شما کارهایتان را سر وقت انجام نمی دهید، شاید دلیلش این است که می خواهید همزمان به چند کار برسید. شاید بهتر است تنها روی یک کار تمرکز کنید. من که این مقاله را ترجمه کرده ام، اگر به هنگام انجامش روی کار دیگری هم تمرکز می کردم، موفق به تمام کردنش نمی شدم؛ اما برای ساعتی، وقتم را بر رویش متمرکز کردم و تمام شد. توئیتر و فیسبوک را در این مدت کنار گذاشتم و کارم را تمام کردم.

اگر کار دیگری دارید که فکر می کنید همین الان وقت انجام آن است، بهتر است به جای انجام همزمانش در کنار یک کار دیگر، اولویت بندی کنید. کار مهمتر را، اول انجام دهید. درست است که کار دوم را به تعویق انداخته اید، اما این بد نیست. چرا که به محض انجام اولی، می توانید به سراغ وظیفه دوم خود بروید.

۲- برای هر کار، زمانی خاص تعیین کنید.
در بسیاری از اوقات، مهمترین دلیل به تعویق افتادن کارها، عدم تعیین زمان مشخص برای انجامشان است. شما ممکن است با خود بگویید: «این هفته فلان کار را انجام می دهم»؛ اما بعد از یک ماه متوجه می شوید که آن کار ساده که یک ساعت وقت هم برای انجامش کافی بوده است، هنوز تمام نشده!
مشکل اصلی، مبهم بودن زمان انجام است.

اگر به هنگام نوشتن یا ثبت وظایف (در دفترچه یادداشت و یا تلفن هوشمند خود) زمان دقیقی را هم برای انجامشان مشخص کنید، در واقع بدون آنکه متوجه باشید، نیمی از آن کار را انجام داده اید. بهتر است در صورت امکان یک بازه زمانی مشخص را هم برای آن وظیفه تخمین بزنید.

برای مثال، کارها را اینگونه برای خود هجی کنید: “یکشنبه ساعت پنج باید لباس ها را به خشکشویی تحویل بدهم. شاید یک ساعت زمان کافی باشد.” و بعد، آن را یادداشت و یا ثبت کنید تا فراموش نشود.

۳- لیستی از مزایا و معایب کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید.
اغلب اوقات، بهانه گرفتن، باعث به تعویق افتادن کارها می شود. وقتی نوبت به انجام دادن کاری می رسد، به صورت ناخودگاه، سعی داریم خودمان را متقاعد کنیم که این کار زمان زیادی می گیرد و وقت کافی برای انجامش نیست…؛ هر بهانه و دلیلی را برای انجام ندادن و یا انجام یک کار ساده و یا بی نتیجه دیگر، می آوریم.

اما اگر بتوانید قبل از بهانه آوردن، در مورد نتایج انجام آن و فواید و منافعش برای خود فکر کنید، هیچ بهانه ای نمی تواند کارساز باشد. انجام برخی از اعمال، بازدهی دراز مدت دارد. کارهایی مانند ورزش کردن، ممکن است برای شما خستگی و حتی درد به همراه داشته باشد، اما سلامتی حاصل از آن در آینده را هم نباید فراموش کرد. آیا شما نمی خواهید در آینده سالم تر باشید؟ پس نباید ورزش کردن را پشت گوش اندازید.

و یا برای مثال، تصور کنید که باید هر هفته مطلبی را برای چاپ در یکی از ستون های یک هفته نامه برسانید. به مزایای انجام دادن و معایب انجام ندادنش فکر کنید. اگر انجامش دهید، علاوه بر کسب اعتبار و بازدهی مالی، خود را قابل اعتماد نشان می دهید. اما اگر انجامش ندهید؟ یک آدم غیرقابل اعتماد هستید که نه تنها اعتباری کسب نکرده اید، بلکه درآمدی هم نداشته اید. پس حساب اتفاقات را هم بکنید و همین الان انجامش دهید تا بار منفی آن را به دوش نکشید.

چنانچه با مدیریت زمان مشکل دارید، می‌توانید در دوره آموزشی «مبانی مدیریت زمان» درسنامه شرکت کنید. شرکت در این دوره به شما در پیشگیری از به تعویق افتادن امور بهبود مدیریت زمان تان کمک خواهد کرد.

در بخش دوم از این مطلب، با سه نکته دیگر آشنا شوید.

عکس از Gettyimages

برگرفته از: HuffingtonPost