نوشته شده توسط در ۱۱ بهمن ۱۳۹۰
Share

اختلال افسردگی از جمله عوارضی است که شیوع بسیار بالایی در جهان دارد. با گسترش روز افزون این اختلال، افسردگی به یک تهدید جهانی تبدیل شده است. تا به امروز روش های مختلفی برای کنترل این بیماری و کاهش آمار آن ارائه شده اند که هر کدام مزایا و مشکلات خود را دارند؛ اما معمولاً درمان افسردگی مراحلی نسبتاً پیچیده، طولانی و شاید دشوار و پر هزینه دارد. همین مشکلات باعث می شوند که امکان استفاده از این روش ها برای بسیاری از مردم دنیا میسر نباشد.

پروژه «درمان اینترنتی» دکتر هوشدار، با هدف ساخت راه حلی ساده، سریع، کم هزینه و در دسترس، برای درمان افسردگی و اختلالات روحی شروع به کار کرده است. اکنون پس از بیش از دو سال تحقیق و توسعه، اولین محصول آن با نام «سیستم درمان اینترنتی» در دسترس عموم قرار گرفته است.

dr-hooshdar-reportage-1-salemzi.jpg

به طور خلاصه، سیستم درمان اینترنتی (در مرحله کنونی) وب سایتی است که مانند یک پزشک، به کاربران خود در تشخیص و درمان صحیح مشکلشان کمک می کند. دانش پزشکی این سیستم از آخرین تحقیقاتی که در دنیای پزشکی انجام می شوند تامین می شود و به همین دلیل روش های درمانی در این سیستم تا حد مناسبی به روز هستند.

روش درمان
در متد های درمانی ای که در این سیستم به کار گرفته شده اند، تمرکز خاصی بر روی درمان اصولی و اصلاح تغذیه و سبک زندگی وجود دارد.

در بسیاری از اوقات، علت بروز اختلال افسردگی ارتباط چندانی با اتفاقات ناخوشایندی که در جامعه برای یک فرد می افتند، ندارد. مسئله ای که معمولاً به آن توجه نمی شود این است که در این موارد، بیماری های داخلی و کمبود مواد ضروری برای بدن، می توانند نقش بسیار موثرتری در ایجاد مشکل افسردگی داشته باشند.

به عنوان مثال اختلالات متابولیسم قند از جمله عوارضی هستند که می توانند در بروز مشکلات روحی نقش زیادی داشته باشند. این اختلالات که به دلیل تغییر سبک زندگی (و عوامل دیگر) شیوع بسیار بالایی هم در ایران و هم در جهان دارند، می توانند در مواردی کل سیستم عصبی انسان را مختل کنند و باعث مشکلاتی مانند افکار مزاحم و اضطراب غیر طبیعی شوند. اختلالات متابولیسم قند، خود را به سرعت در قالب بیماری افسردگی و اضطراب نشان می دهند.
در چنین شرایطی فرد ممکن است از رفتاری که دیگران با او دارند شکایت داشته باشد؛ آنها از وضع بد زندگی و از مشکلات کاری ناراضی هستند و آن ها را عامل مشکل روحی شان می دانند. در حالی که اگر بیماری قند خون او درمان شود، مشکل افسردگی هم ممکن است به کل بر طرف شود و وضع روحی او به حالت عادی برگردد. این درحالی است که رفتار دیگران و وضعیت زندگی و کار فرق چندانی با گذشته نکرده اند.

dr-hooshdar-reportage-2-salemzi.png

در وب سایت پروژه درمان اینترنتی اشاره شده است که در صورتی که در درمان مشکل، دقت کافی به عمل نیاید و بیماری هایی که باعث بروز مشکل افسردگی شده اند مستقیماً درمان نشوند، روند درمان نیز می تواند به درازا بکشد و درمان قطعی حتی می تواند غیر ممکن شود.

سیستم درمان اینترنتی (در این مرحله) بر پایه همین اصول ساخته شده است. این سیستم با بررسی اطلاعاتی که از کاربر به دست می آورد، سعی می کند وجود اختلال های داخلی ای که ممکن است در بروز مشکل روحی او نقش داشته باشند را تشخیص دهد و برای درمان آن ها راه حل و یا حتی برنامه درمانی ارائه دهد.

در حال حاضر، انواع مشکلات مرتبط با خون، اختلال در متابولیسم چربی و قند، سطح سرمی نامناسب کلسیم و ویتامین B12 و دیگر مشکلات مرتبط و شایع، در برنامه درمانی این سیستم قرار دارند.

پس از اینکه بیماری توسط سیستم تشخیص داده شد، برنامه لازم برای درمان آن به کاربر ارائه می شود. سیستم ابتدا اطلاعاتی مانند علائم، علل بروز و عوارض بیماری را به کاربر ارائه می دهد و سپس مشخص می کند که چه پزشک متخصصی می تواند برای درمان آن به کاربر کمک کند. همچنین سیستم می تواند در صورت نیاز برای رفع بیماری، برنامه درمانی تنظیم کند. این برنامه می تواند شامل رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی، توصیه هایی برای پزشک معالج و دیگر اطلاعات باشد. سیستم همچنین تاکید می کند که تمام برنامه ها و توصیه ها می بایست تحت نظر پزشک معالج استفاده شوند.

با استفاده از این امکانات و دیگر قابلیت هایی که در سیستم درمان اینترنتی طراحی شده اند، افراد به راحتی می توانند از مشکلات روحی خود و بیماری های مرتبط با آن با خبر شوند و با کمک پزشک معالج خود و برنامه های درمانی ای که سیستم برایشان تنظیم می کند، به شکل دقیق، اصولی و کم هزینه نسبت به درمان آن اقدام کنند. سرعت، سادگی و روش های درمانی ای که این سیستم به کار می گیرد، مخصوصا برای گروه های خاصی از کاربران، مانند کسانی که فرصت یا امکان مراجعه به پزشک را ندارند، بیمارانی که تا کنون از درمان جواب نگرفته اند و کسانی که صرفاً تمایلی به مراجعه به روانپزشک را ندارند، بسیار مفید می باشد.

برای استفاده از این خدمات که به رایگان ارائه می شوند، می توانید به وب سایت سیستم درمان اینترنتی دکتر هوشدار در آدرس www.hooshdar.com مراجعه نمایید.