نوشته شده توسط در ۲۱ دی ۱۳۹۰
Share

در بخش اول این مطلب، با برخی از مواد غذایی که در رژیم مدیترانه ای مورد استفاده قرار می گیرند، آشنا شدید. در این مطلب می توانید با خواص درمانی و چند نمونه از غذاهای مدیترانه ای آشنا شوید.

خواص درمانی
تحقیقات خبر از کیفیت رژیم مدیترانه ای می دهد. محققان در یک مطالعه ۱۲ ساله بر روی نزدیک به ۲۵۰۰ نفر، دریافتند کسانی که رژیم مدیترانه ای را دنبال کرده اند نسبت به دیگران کاهش قابل توجهی در وزن، فشار خون، چربی خون، قند خون و سطح انسولین داشته اند، که این فواید به داشتن عمر طولانی نسبت به کسانی که رژیم غربی را دنبال کرده اند موثر بوده اند.

the-mediterranean-diet-18341101-salemzi.jpeg

خوردن به روش رژیم مدیترانه ای به محافظت از مغز شما نیز کمک می کند. محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در یک تحقیق ۴ ساله دریافتند که درصد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نیز با این رژیم به حداقل می رسد.

مشکلات بلقوه
تنها دلیلی که مردم از ادامه دادن به این رژیم صرف نظر می کنند خوردن چربی است. گرچه این چربی ها، چربی های سالمی هستند اما خوردن چربی های دیگر با این رژیم باعث افزایش وزن شما خواهد شد.

اینگونه قدم بزنید
به اضافه خوردن غذاهای سالم، مردم مدیترانه بیشتر وقت خود را صرف قدم زدن می کنند. برای رفتن به محل کار یا دیدن دوستان، برای تفریح در شهر و اطراف شهر قدم زدن با کمی حرکات ایروبیک را برای داشتن اندامی مناسب، ترجیح می دهند. راه رفتن را می توانید به عنوان ورزشی طبیعی به برنامه خود اضافه کنید. مثلا دوست خود را به جای یک لیوان قهوه برای قدم زدن دعوت کنید و یا به جای سوار شدن به ماشینتان، پیاده به فروشگاه بروید.

رویکرد زندگی
رژیم غذایی مدیترانه ای بیش از یک رژیم غذایی است. این رژیم یک نوع شیوه زندگی است. پیدا کردن ورزش مناسب، تفریحات خارج از منزل و پرورش روابط، بخشی از زندگی به سبک مدیترانه ای محسوب می شود. این رژیم با معرفی لذت بخش ترین راه برای غذا خوردن و زندگی کردن، از برگشت به عادات ناسالم جلوگیری می کند.

اگر آماده هستید رژیم مدیترانه ای را امتحان کنید، دستور العمل ذیل را دنبال کنید.

دستورالعمل های چند نمونه از غذاهای رژیم مدیترانه ای

ماهی فلفلی مراکشی

the-mediterranean-diet-28341101-salemzi.jpeg

چهار فیله ماهی، هر کدام تقریبا ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم

یک قاشق غذا خوری روغن زیتون

آب یک لیموی تازه

یک قاشق غذا خوری زیره

یک قاشق چای خوری دارچین

یک سیر، پوست کنده و خرد شده
مقداری میخک خرد شده و یا سابیده به عنوان ادویه

یک چهارم قاشق چای خوری نمک دریا
یی
مقدار کمی فلفل قرمز یا سیاه و سفید

یک  ​​پیاز متوسط  زرد، بریده شده در برش های نازک


فر را بر روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و بگذارید گرم بماند. ماهی را خوب شسته صبر کنید تا خشک شود. یک فویل آلومینیوم مربع شکل به اندازه تقریبی ۳۰ در ۳۰ سانتی متر بر روی ورقه پخت گذاشته و فیله های ماهی را روی فویل بگذارید. می توانید فویل را به مقداری روغن زیتون آغشته کنید تا ماهی ها به آن نچسبند.

در یک کاسه کوچک، روغن زیتون، آب لیمو، زیره، دارچین، سیر، نمک دریا و فلفل را با هم مخلوط کنید. مخلوط را بر روی فیله های ماهی بریزید. فیله ها را با برش های پیاز بپوشانید.


روی مواد را با یک ورقه دیگر فویل به طوریکه ماهی کاملا بین فویل قرار بگیرد بپوشانید. فویل را همانگونه که در ورقه پخت قرار دارد، داخل فر که از قبل داغ شده است بگذارید. برای پخت ماهی ها، به ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارید؛ تا زمانیکه گوشت ماهی به آسانی با چنگال بریده شود.

سپس می توانید این خوراک را با برنج و یا سبزیجات نوش جان کنید.

پرتقال دارچینی

the-mediterranean-diet-38341101-salemzi

دو پرتقال تازه و رسیده
یک قاشق چایخوری دارچین
یک قاشق غذاخوری شکر
نعنا تازه به عنوان چاشنی


پرتقال ها را از وسط بریده، هر کدام از قسمت ها را در ظرف دسر بگذارید. دارچین و شکر را مخلوط کنید. مخلوط  دارچین و شکر را روی پرتقال ها بریزید. نعنا را به عنوان چاشنی به آن اضافه کنید. می توانید پرتقال ها را مانند تصویر نیز خرد کرده و پس از آن دارچین و شکر را بر روی آنها بپاشید و میل نمایید.


برگرفته از: WebMD