نوشته شده توسط در ۷ دی ۱۳۹۰
Share

محصولات ارگانیک، غذاهایی سالم هستند که بدون بهره گیری از روش های سنتی و امروزی تولید شده اند. در واقع، محصولات کشاورزی و لبنی اعم از میوه ها، سبزیجات، گوشت، شیر و …، که به صورت طبیعی و بدون استفاده از سموم، کودهای شیمیایی، آنتی بیوتیک ها، هورمون های رشد، تغییرات ژنتیکی و موارد مشابه تولید شده باشند، با نام Organic Food یا خوراک زیستی شناخته و مصرف می شوند. غذاهایی که به صورت ارگانیک رشد داده شده اند، برای سهولت در شناسایی و خرید آسان، با برچسب های مخصوص این محصولات، علامت گذاری شده و روانه فروشگاه ها می گردند.

organic-food-salemzi-6122812.jpeg

نحوه نظارت بر تولید محصولات ارگانیک
وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) که گواهی های معتبر و سختگیرانه ای را برای تولید، توزیع، عرضه و معامله محصولات ارگانیک برای کشاورزان، دامداران و تاجران صادر می کند، از شناخته شده ترین و مهمترین مراکز حمایت از تولید این محصولات به شمار می رود. برچسب زیر، بر محصولات ارگانیک تایید شده توسط USDA چسبانده می شود و ضامن کیفیت این محصولات است. USDA همچنین تحقیقات، مطالعات و آزمایشات، ویژه ای را بر روی تمام محصولات برچسب دار انجام می دهد تا تخلفی در خصوص تولید محصولات برچسب دار از سمت تولیدکنندگان صورت نگیرد.

USDA_organic_seal_salemzi-300px.png
وجود این نشان، کیفیت محصولات ارگانیک را تا ۹۵٪ تضمین می کند

علاوه بر USDA شرکت ها و سازمان های دیگری نیز با تکیه بر استاندارد های وزارت کشاورزی آمریکا، کیفیت محصولات ارگانیک را تضمین می کنند. از جمله آنها می توان به Free-range ،Cage-free ،Natural ،Grass-fed ،Pasture-raised و Humane اشاره کرد. هر کدام از آنها، محصولات خاصی را از لحاظ تولید، توزیع و عرضه، از لحاظ ارگانیک ضمانت می کنند. با مشاهده برچسب این شرکت ها و سازمان ها نیز می توانید نسبت به ارگانیک بودن محصول مربوطه اطمینان حاصل کنید.

طرفداران غذاهای ارگانیک ادعا می کنند که رشد طبیعی و زیستی محصولات، علاوه بر امنیت بیشتر غذایی، منجر به تولید محصولاتی مغذی تر و بهتر می شود. بسیاری از مردم به مواد شیمیایی استفاده شده در روند تولید محصولات غیرارگانیک، اعتماد ندارند. به عقیده آنها، اثرات سموم و مواد شیمیایی استفاده شده در تولید محصولات، پس از رشد محصول در آنها باقی مانده و منجر به افزایش بیماری ها و آلرژی ها در بدن افراد می گردد. به همین منظور، تنها راه پیشگیری از این مساله را مصرف غذاهای ارگانیک می دانند. در مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط سازمان ها و دانشگاه های معتبر، مضرات مصرف موادغذایی غیرارگانیک ثابت شده است.

با وجود اینکه مصرف محصولات ارگانیک، کاهش احتمال ابتلا به بیماری ها و آلرژی های خاص را منجر می شود، هزینه بسیار بالا و تولید کم از معایب این محصولات هستند. همین عامل نیز روند تولید و عرضه آنها در کشورهای در حال توسعه و فقیر، مشکل کرده و در حال حاضر تنها برخی از کشورهای پیشرفته قابلیت تولید و عرضه این محصولات را دارند. برای مثال، کشور استرالیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات ارگانیک در دنیا به شمار می رود.
در کشور ما نیز فعالیت هایی محدود و مقدماتی در خصوص تولید این محصولات صورت گرفته، اما با توجه به عدم تامین منابع مالی و نظارت کیفی نامناسب، این تلاش ها تا به امروز به ثمر ننشسته و جوابگوی نیاز مشتریان این محصولات نبوده است.

برگرفته از: USDA