نوشته شده توسط در ۳۰ آذر ۱۳۹۰
Share

بلاگ‌نوشت، بلاگستان فارسی را به مناسبت یلدا، به یک بازی وبلاگی دعوت کرده است. سالم زی هم فرصت را غنیمت شمرده و با شرکت در این بازی هم یلدای خوبی را برای شما آرزو می کند و هم در خصوص این شب و افسانه هایش می گوید. در آخر هم می توانید در این مطلب مخصوص، کمی در خصوص هندوانه و خصوصیات و فواید آن بخوانید.

فلسفه یلدا

یلدا، آخرین شب پاییز و بلندترین شب سال است. این شب را همه ایرانیان می شناسند. جشن و شب نشینی در شب یلدا از آداب و رسوم قدیمی ایرانیان است.

اعتقادات بسیاری در خصوص شب یلدا وجود دارد. مردم دوران باستان شب یلدا را شب زایش خورشید و پایانی بر تاریکی ها می دانستند.

ایرانیان، شب یلدا را به صورت نمادین تا سپیده دم بیدار می مانند؛ یکدیگر را سرگرم می کنند؛ شب نشینی می کنند تا روحیه خود را در طول شب سرد و تاریک حفظ کنند. و صبح هنگام با روشنایی و گرمای خورشید، به استراحت می پردازند.

این شب نشینی ها معمولا با دوستان یا اعضای خانواده انجام می شود و به شعر خوانی، داستان خوانی، بازی و سرگرمی و خوردن بقولات مختلف می گذرد. هندوانه، انار و آجیل از مهمترین و مرسوم ترین خوردنی های شب یلدای ایرانیان هستند.

در خصوص این شب، گفته ها و ناگفته ها بسیار است. اما نکته مهم این حس سرزندگی و شادابی است که دوست داریم همواره همراهمان باشد تا از زندگی حداکثر لذت را ببریم. اگر آدم سخت گیری نیستید که هیچ، اما اگر هستید، بهتر است امشب سختگیری را کنار بگذارید و کمی با دوستان و فامیل خوش باشید.

اندر فواید هندوانه

watermelon-yalda-salemzi.jpg
عکس از اشکان صادقپور، به سفارش سالم زی

هندوانه نه تنها میوه ای خوشمزه است، بلکه فواید بسیار برای بدن دارد. این میوه ی قرمز آب دار که سرشار از پتاسیم است، می تواند به کنترل فشار خون بدن و تنظیم ضربان قلب کمک شایانی بکند. همچنین پتاسیم موجود در هندوانه می تواند ریسک حمله قلبی در افراد را به طرز چشم گیری کاهش دهد.

هندوانه علاوه بر پتاسیم، دارای مقادیری ویتامین ث و آنتی اکسیدان است. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین ث و بتا کاروتن موجود در هندوانه، می تواند از بیماریهای قلبی، سرطان ها و دیگر بیماری های مزمن و خاص پیشگیری کند.

مهم نیست که هندوانه را چگونه می برید و یا چگونه می خورید. ترجیحاً آن را تازه و پس از قاچ کردن مصرف کنید.
هندوانه به سبب در اختیار داشتن لیکوپن، ریسک ابتلا به سرطان پروستات، پستان، ریه و روده بزرگ را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین استفاده از هندوانه برای تهیه ماسک های صورت بسیار توصیه شده است.

هندوانه را چه برای سلامتی و چه برای مزه خوب آن می خورید، می تواند یک میان وعده خوب باشد.

تیم سالم زی یلدا را به شما تبریک گفته و ساعاتی خوش برایتان آرزو می کند.