نوشته شده توسط در ۲۶ آذر ۱۳۹۰
Share

قطعاً ژن ها نقش اساسی در تعیین طول عمر انسان ها را بر عهده دارند، اما پزشکان با ارائه راهکارهایی موثر از ابتلا به بیماری های مزمن پیشگیری کرده اند و راهکارهای داشتن عمری طولانی را ارایه داده اند. در ادامه مطلب به ۱۲ راهکار ساده که باعث تضمین سلامتی و داشتن عمری طولانی خواهند شد، اشاره می کنیم.


۱- سیگار نکشید

How-to-Live-to-Be-100-01-quit-smoking-sl.jpeg

چهار سال پس از ترک کردن سیگار، شانس افراد سیگاری برای ابتلا به حمله های قلبی همانند فردی خواهد بود که هیچ گاه سیگار نکشیده است. همچنین پس از ده سال ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان ریه به صفر خواهد رسید.


۲- ورزش کنید

How-to-Live-to-Be-100-02-exercise-daily-sl.jpeg

روزانه سی دقیقه ورزش می تواند نیاز بدن به فعالیت فیزیکی را تامین کند. سعی کنید روزانه سه مرتبه و هر مرتبه ده دقیقه پیاده روی کنید.


۳- روزانه پنج وعده غذایی میل کنید

How-to-Live-to-Be-100-03-eat-more-produce-sl.jpeg

خوردن میان وعده های سالم، می تواند انرژی یک روز شما را تامین کند.


۴- آزمایشات غربالگری انجام دهید

How-to-Live-to-Be-100-04-get-screened-sl.jpeg

احتیاجی به انجام تست های سخت و هزینه بر نیست. می توانید برای آگاهی از وضعیت بدنتان، این آزمایشات ساده را به صورت متناوب و مرتب انجام دهید.


۵- به مقدار کافی بخوابید

How-to-Live-to-Be-100-05-sleep-sl.jpeg

برای افراد بالغ، هفت الی هشت ساعت خواب شبانه توصیه می شود. اگر شب ها دیر به رختخواب می روید، باید بدانید که محرومیت از خواب، خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.


۶- با دکتر خود راجع به مصرف آسپرین با دوز پایین مشورت کنید

How-to-Live-to-Be-100-06-aspirin-sl.jpeg

مصرف روزانه یک عدد قرص آسپرین ۸۱ گرمی می تواند از حمله قلبی، سکته مغزی و حتی سرطان پیشگیری کند. البته مصرف آسپرین بدون عوارض جانبی نخواهد بود، پس بدون مشورت با پزشک خود شروع به مصرف این قرص نکنید.


۷- فشار خون خود را چک کنید

How-to-Live-to-Be-100-07-blood-pressure.jpeg

فشار خون که به قاتل خاموش نیز معروف است، ممکن است پایان غم انگیزی بهمراه داشته باشد. پس فشار خون خود را به صورت مرتب چک کرده و سعی کنید آن را ثابت نگه دارید. در خصوص آگاهی از فشار خون نرمال خود، با پزشک مشورت نمایید.


۸- معاشرت کنید و روابط دوستانه خود را گسترش دهید

How-to-Live-to-Be-100-08-stay-connected-sl.jpeg

تنهایی، استرس به همراه خواهد داشت. با دوستان و خانواده خود معاشرت کنید. به هر شکلی که شده سعی کنید از تنهایی دوری کنید؛ حتی با نگهداری از حیوانات خانگی.


۹- پرهیز از چربی های اشباع شده

How-to-Live-to-Be-100-09-cut-back-saturated-fat-sl.jpeg

چربی های اشباع شده باعث افزایش کلسترول خون می شوند. چربی های موجود در کره، شیر، گوشت قرمز و … از این دسته هستند. در مقابل این نوع  چربی های  مضر، مواد غذایی ای با چربی های اشباع نشده وجود دارند که تاثیری در بالا بردن کلسترول ندارند.


۱۰- دوری از افسردگی

How-to-Live-to-Be-100-10-get-help-for-depression-sl.jpeg

افسردگی نه تنها از نظر روحی انسان را تضعیف می کند، بلکه از نظر جسمی نیز ضررهای جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. افسردگی می تواند در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و دیابت، احتمال مرگ زودرس را تا ۳۰٪ افزایش دهد.


۱۱- پرهیز از استرس

How-to-Live-to-Be-100-11-manage-stress-sl.jpeg

پزشکان معتقدند که حتی ۱۵ کیلو اضافه وزن از یک زندگی همراه با استرس بهتر است.


۱۲- داشتن هدف در زندگی

How-to-Live-to-Be-100-12-have-a-higher-purpose-sl.jpeg

امید داشتن نتیجه ی هدف داشتن در زندگی است. در زندگی هدف داشته باشید تا با امید بیشتری به زندگی ادامه دهید و از زندگی خود لذت ببرید.

برگرفته از: Reader’s Digest